Ľudia držia poháre na víno a pripíjajú si pri západe slnka

Správné sklenice na víno umocní zážitek

Nápoj králů, víno, je jako výlet do neprobádané země. Chcete si zahrát na Indiana Jonese? Prvním krokem je výběr správných sklenic na víno. Pomůžeme Vám!

Večer se sklenkou vína? Existují dva scénáře. Útulné pohodlí obývacího pokoje nebo příjemná večeře s přáteli. Něco mezi tím existuje, ale stejně si můžete opravdu vychutnat jen dobré víno.

Obsah:

Aby byl zážitek skutečně dokonalý, musí být dokonalé všechno. Možná jste si ani neuvědomovali, jak důležité jsou sklenice na víno, abyste měli odteď při každém doušku ten božský pocit.

Sklenice na víno není jen nádoba – je to klíčová věc, která může výrazně ovlivnit chuť vína. Není proto důvod se divit, když zkušený sommelier zvolí ke každému vínu jinou sklenici. To ovlivní nejen chuť, ale i vůni. Objevte s námi další tajemství na cestě k dokonalému zážitku z pití vína.

Vraťme se do historie

Proč jsou dnes sklenice na víno tvarovány právě tak, jak jsou? Je za tím věda, ale pro zajímavost se podíváme i do historie, abychom si udělali ucelenější obrázek o vývoji těchto důležitých nádob na pití.

Již staří Římané a Řekové si uvědomovali důležitost správného výběru nádoby při pití vína. Zatímco Řekové měli své kyliky – široké a mělké poháry, Římané dávali přednost vysokým a úzkým. Vývoj sklenic na víno, jak je známe dnes, však začal ve středověké Evropě.

V řeckém a římském období se sklenice vyráběly z pálené hlíny a víno se běžně míchalo s vodou a bylinkami. Později ve středověku se víno podávalo v dřevěných nebo kovových nádobách. Sklo se stávalo stále populárnějším, ale stále nebylo tak rozšířené jako dnes.

Sklenice na víno a věda

Se zdokonalením sklářských technik v 15. století se začaly objevovat různé formy a tvary sklenic na víno. Každá doba přinesla své vlastní změny a vylepšení.

Avšak v 20. století se oo slovo přihlásila věda. Ve skutečnosti byly provedeny vědecké studie, které zkoumaly vliv tvaru sklenice na chuť a vůni vína.

Vyráběly se sklenice s tenkým sklem a dlouhými nožkami. Začal se klást důraz na výběr sklenice podle barvy vína a jeho vlastností. V 20. století se objevily také sklenice určené na šampaňské, portské a další speciální vína.

Zatímco v minulosti byl výběr sklenice často otázkou estetiky a módního trendu, dnes jde o kombinaci umění a vědy. Uvědomění si, že konkrétní tvar sklenice může výrazně ovlivnit naše vnímání vína, je důležitým milníkem v historii vinařství.

Sklenici vybíráme podle vína

Dnes, když si vychutnáváme víno z krásné sklenice, je dobré si připomenout, že každý detail má svou historii a důvod. A to nás přivádí k otázce: jak tedy vybrat správnou sklenici pro konkrétní víno?

Máte před sebou láhev dokonalého bílého burgundského nebo bohatého Cabernetu Sauvignon. Obě vína jsou skvělá ve svém žánru, ale při podávání vyžadují zcela odlišný přístup. Sklenice může být dokonce rozhodujícím faktorem pro dokonalý zážitek.

Sklenice na bílé víno: Pro svěží bílá vína doporučujeme menší a užší sklenice. Říká se jim také “tulipán”. Jejich tvar umožňuje koncentrovat jemné aroma a zároveň pomáhá udržovat nižší teplotu.

Sklenice na červené víno: Zde jsou další možnosti. Mladá červená vína s jemnou strukturou se nejlépe podávají ve středně velkých sklenicích s větším otvorem. Na druhou stranu plná a robustní červená vína, jako je Merlot, vyžadují velké sklenice s velkým otvorem, který umožňuje vínu dýchat a plně se otevřít. Tyto sklenice se nazývají cibulové nebo balónové.

Sklenice na růžové víno: Pro tento typ vína jsou ideální středně velké sklenice s užším otvorem, které zajistí, že svěžest a ovocné tóny vína budou v popředí.

Sklenice na sladká a dezertní vína: vzhledem k jejich koncentrované chuti a vůni jsou pro ně nejvhodnější menší sklenice.

Sklenice na sladká a dezertní vína: vzhledem k jejich koncentrované chuti a vůni jsou pro ně nejvhodnější menší sklenice.

Nemáte doma odpovídající sklenici? Na tom tolik nezáleží! Koneckonců, pokud se díváte na film z italského prostředí, není vzácností, že si staří Italové vychutnávají víno s malou skleničkou i bez stopky. Vždy je nejdůležitější vychutnat si víno v dobré společnosti.

Sklenice na víno a jejich další vlastnosti

Tvar a velikost sklenice na víno však není jedinou věcí, která ovlivňuje zážitek. Dokonalá sklenice na víno je ve skutečnosti celá řada vlastností. Jaké to jsou?

Čirost skla: Znalost skutečné barvy vína je velmi důležitá. Jedinou možností je dokonale čiré sklo.
Tenká stěna: viskozitu vína poznáte pouze na sklenicích s tenkou stěnou.
Broušený okraj: Tato povrchová úprava na okraji šálku jednoduše “funguje” nejlépe s rty.
Vysoká stopka: umožňuje lépe poznat barvu vína a zakroužkovat ji.
Stabilita: základna šálku musí být dostatečně velká, aby se šálek nepřevrhl ani při lehkém zatřesení o stůl.
Objem: Objem: musí být dostatečný podle výběru vína. Jak jsme se zmínili v části výše.

Z čeho se vyrábí sklenice na víno?

Lidé drží různé skleničky na víno a připíjejí si nad prostřeným stolem.

Když se zmíníme o materiálu používaném k výrobě sklenic na víno, přirozeně nás napadne sklo. Co dál? Křišťál nebo dokonce plast?

 • Sodně-vápenaté sklo je běžně používané sklo, ze kterého se dělá drtivá většina skleněných výrobků. Sklenice z tohoto skla jsou obvykle těžší, protože jsou silnější.
 • Bezolovnatý křišťál je vysoce refrakční, což znamená, že sklo je jiskřivé. Tato vlastnost se odráží zejména v ceně sklenic, které mohou být také tenčí ve srovnání se sklenicemi ze sodnovápenatého skla.
 • Olovnatý křišťál má vysoký lesk a index lomu. Takové sklenice jsou často zdobeny bohatým brusem. Znepokojil vás název? Existuje mnoho tvrzení, že takové sklo je zdravotně nezávadné, ale nemělo by se používat ke skladování alkoholu. Vyhnuli bychom se mu úplně.
 • Křišťálové sklo neboli český křišťál je créme de la créme mezi skly, protože je stálé a příjemně lesklé. Proto se také používá k vytváření uměleckých předmětů. Nejdražší jsou však křišťálové sklenice.
 • Plast jako materiál pro výrobu sklenic na víno dnes dokáže velmi věrně napodobit mnohé vlastnosti skla. Plastové sklenice na víno jsou vhodné k pití na zahradní party nebo při cestování, například ve vlaku. Rozhodně byste jimi však neměli nahrazovat skleněné nádoby.

Ruční nebo sériová výroba?

Záleží nejen na materiálu, ale také na tom, jak je sklenice vyrobena. Ručně foukané sklenice jsou jedinečné, často tenčí a s jemnějším okrajem, což může ovlivnit pití vína. Jejich výroba je samozřejmě náročnější a dražší. Ručně foukané sklenice jsou však volbou těch nejnáročnějších.

Sériově vyráběné sklenice, ať už ze skla nebo křišťálu, jsou často silnější, ale jejich stálá kvalita a trvanlivost může být výhodou, zejména v restauracích nebo na velkých akcích. Jsou nejčastější volbou při nákupu skla do domácnosti.

Umýváme sklenice na víno

Mytí sklenic na víno je tak trochu kontroverzní téma. Najdete mnoho doporučení, která hovoří o tom, jak se vyhnout myčce nádobí. Počet zastánců moderního praní však roste. Jak to tedy je?

V podstatě neexistuje jasný důvod, proč říci, který způsob mytí je lepší. Nejprve je samozřejmě třeba si uvědomit, zda výrobce označil sklenice jako vhodné pro mytí v myčce.

Ruční mytí

 • Skleničky vždy myjte teplou až horkou vodou. Tento důvod není jen hygienický. Při mytí studenou vodou hrozí, že sklo praskne, zejména pokud jste ho právě zahřáli používáním, tj. pitím. (Voda na mytí je chladnější než vychlazené bílé víno.)
 • K mytí použijte měkký hadřík nebo houbu a běžné mycí prostředky. Nástroj z hrubších materiálů by mohl sklo poškrábat. Sklenice vždy řádně opláchněte čistou vodou.
 • Při ručním mytí vždy držte pohár za kalich. Kdybyste ji drželi za nohu, mohli byste sklo rozbít.
 • Sklenice nechte uschnout na kuchyňské utěrce položené na stojanu. Tím se zabrání hromadění pachů. Sklenice však důkladně vysušte.
 • K čištění nepoužívejte abrazivní čistící prostředky. Mohou totiž zanechat pachové i chuťové stopy, a to i v případě, že oplachování věnujete skutečnou péči.

Myčka nádobí

 • Pokud sklenice myjete v myčce, nejprve se ujistěte, že se vejdou do části určené pro sklo. Sklenice na prosecco umí myčku nádobí pro své rozměry potrápit. Sklenice se nesmí dotýkat a musí být pevně podepřena, aby se nepoškrábala nebo nerozbila. Obzvláště opatrní buďte u tenkostěnných sklenic.
 • Myjete sklenice v myčce a vždy se na nich objeví skvrny? Máte tvrdou vodu. Tento problém se řeší použitím pracích kapslí, které změkčují vodu.

Jak skladovat sklenice na víno?

Sklenice skladujte na stopce nebo zavěšené ve stojanu. Před uskladněním je vždy ručně vyleštěte. Opět použijte měkký hadřík, odborníci dokonce doporučují hadřík z mikrovlákna, abyste sklo nepoškrábali. Před použitím je stejným způsobem opláchněte a otřete.

Jednou z nejlepších možností uložení sklenic na víno je držák přímo v chladničce na víno. Sklenice jsou chráněny před prachem, pachy, možným rozbitím a nezabírají zbytečně místo. Samozřejmě jsou řádně vychlazené na teplotu vína. To je pravděpodobně největší výhoda, která šetří čas potřebný k vychladnutí před podáváním.

Chladničky, které jsou vybaveny držákem na nápoje, jsou větší, mají vyšší kapacitu a jsou dvouzónové. V našem e-shopu Klarstein najdete hned několik modelů.

Nepřímo se tak dostáváme k tomu, jak by měly být sklenice vlastně chlazeny. Je to jednoduché! Podle samotného vína.

Skleničku na těžké červené víno, které má mít pokojovou teplotu, samozřejmě nebudete chladit. Naopak mladé bílé víno, které si nejlépe vychutnáte dobře vychlazené, vyžaduje vychlazenou sklenici. Mějte na paměti, že sklenice není určena k chlazení vína, ale k jeho delšímu udržení při nízké teplotě.

Vinaři znají triky na rychlé vychlazení sklenice. Ponořte sklenici do studené vody, ale hrozí, že se rozbije, pokud je velmi tenká. Teplotní rozdíl by proto neměl být vysoký.

Několik kostek ledu může také pomoci rychle ochladit sklenici, ale musíte je vyprázdnit před nalitím vína. Pomáhá také zabalit sklenice do kuchyňské utěrky namočené ve studené vodě.

Etiketa na sklenici vína

Etiketa při pití vína není jen o jakési noblese, ale také o umocnění zážitku a chuti. To, co souvisí se sklenicemi, jsme vyndali, zbytek možná někdy jindy.

 1. Jak jsme již vysvětlili, vyberte vhodnou sklenici, která by měla mít teplotu podávaného vína.
 2. Pohárek musí být čistý, suchý a bez viditelného fyzického poškození, tj. nepoškrábaný.
 3. Při nalévání vína do sklenice se nikdy nedotýkejte hrdla láhve.
 4. Podle velikosti sklenice nalévejte i množství vína, nikdy však ne doplna! Překvapivě to má praktický důvod, aby se zabránilo kapkám vína mimo sklenici.
 5. Vždy nejprve nalévejte pro druhé a pak pro sebe.
 6. Vždy držte sklenici za stopku. Praktický důvod: nesnížíte/nezvýšíte teplotu vína dlaní. Estetický důvod: nebudete mít špinavou sklenici.
 7. Palec a ukazováček držte těsně pod kalichem, tak se vám bude víno lépe kroužit.

Doplňte dobré víno dobrým jídlem

Vybrali jste si správnou sklenici? Pak už nezbývá než se pohodlně usadit, nalít si oblíbené víno a dát si k němu něco dobrého. Co? Vyzkoušejte některý z našich receptů. Máme tipy na snacky i větší jídla pro případ, že budete hostit:

Na zdraví!

Nyní už vám nic nebrání vybrat si ty správné sklenice na víno a zdokonalit svůj zážitek. Mějte však na paměti, že víno vždy chutná nejlépe při příjemných chvilkách. O samotě, v příjemné společnosti nebo k jídlu. Pozvedněme sklenice na stopce a na zdraví.