Domácí focaccia

Pečeme domácí foccaciu – italský chléb

Domácí focaccia a její tajemství? Tento jedinečný chléb s kouzlem starých italských vesnic je nejen lahodným pokrmem, ale také fascinujícím kouskem historie. Než se pustíme do pečení, podívejme se na původ a cestu tohoto lahodného italského chleba.

Přejít na recept

Focaccia, tento jednoduchý, ale úžasný pokrm, má své kořeny ve starověku. Původně se pekla v domácnostech a malých pekárnách po celé Itálii. Je proslulá svou jedinečnou chutí a strukturou. Dnes je ikonou italské kuchyně.

Tento chléb se vyznačuje silnou a křupavou kůrkou, měkkým a vláčným vnitřkem a výraznou chutí olivového oleje a bylinek. Je ideálním doplňkem k různým pokrmům, od polévek a salátů až po hlavní jídla. Kromě toho lze focacciu upravit přidáním různých ingrediencí, jako jsou bylinky, sýr, olivy nebo rajčata.

Cesta za tradičními italskými chutěmi

Historie focaccie sahá až do starověkého Říma, kde byla považována za snadný a chutný způsob, jak využít přebytečné těsto. Od té doby se recept na focacciu postupně vyvíjel a přizpůsoboval místním chutím a surovinám. V různých italských regionech se dokonce vyvinuly různé varianty focacciy, které se liší podle použitých surovin a techniky pečení.

Italská focaccia je také úzce spjata s kulturou italských restaurací a trhů, kde se prodává jako oblíbená příloha nebo samostatný pokrm. Často se podává s olivovým olejem a balzamikovým octem nebo se z něj připravují různé sendviče. Focaccia je prostě neodmyslitelnou součástí italské kuchyně a je oblíbená mezi domácími i profesionálními kuchaři.

Focaccia je víc než jen chléb

Kromě tradiční verze jako samostatného pokrmu nebo přílohy lze focacciu použít také jako základ pro pizzu. Tento výjimečný chléb je ideálním základem pro přípravu šťavnaté a křupavé pizzy, která nadchne každého milovníka italských specialit. Stačí přidat oblíbené ingredience, jako jsou rajčata, sýr, bylinky nebo šunka, a vytvořit tak jedinečnou kombinaci chutí a textur.

Proč tedy nevyzkoušet domácí focacciu a neobjevit kouzlo italské kuchyně přímo v pohodlí domova? Díky své bohaté historii a jedinečné chuti je focaccia víc než jen chléb – je to kus italské kultury a tradice, který si zaslouží místo na vašem jídelním lístku.

V našem archivu najdete ještě více lákavých receptů. Mimochodem, je ta pizza opravdu z Itálie? To se dozvíte v našem článku.

Ohodnoťte náš recept!
0

Ingredience

Počet porcí
1 kg pšeničné mouky typ 00 nebo 405
750 ml vody
20 g soli
1polévková lžíce cukru
4lžíce olivového oleje
Na dochucení
150 g sušených rajčat
1polévková lžíce sušené bazalky
1 polévková lžíce vloček mořské soli
1polévková lžíce černého pepře
Pomůcky
Kuchyňský robot volitelně

Nutriční informace

355 Kalorie
62 g Sacharidy
7 g Tuky
9 g Bílkoviny

Hrdinové kuchyně Klarstein

Postup

1.

Příprava těsta

Smíchejte vlažnou vodu, 100 g mouky, cukr a droždí. Přikryjte a nechte 10 minut kynout při pokojové teplotě. Přidejte zbývající mouku a sůl a vypracujte hladké, mírně lepivé těsto (můžete to udělat v kuchyňském robotu nebo ručně).
Označit jako dokončené
2.

Roztahování a skládání

Těsto potřete dvěma lžícemi olivového oleje a nechte v míse dvě hodiny kynout. Každých 30 minut si navlhčete ruce vodou a těsto roztáhněte a přeložte: roztáhněte asi 1/4 těsta a přeložte ji nahoru a opakujte na všech 4 stranách.
Označit jako dokončené
3.

Nechte těsto vykynout

Na plech nebo velkou zapékací mísu nalijte 2 lžíce olivového oleje, rozetřete ho, vložte do něj těsto a mírně ho přitlačte. Potřete poslední lžící olivového oleje, přikryjte potravinovou fólií a nechte kynout při pokojové teplotě alespoň 3 hodiny.
Označit jako dokončené
4.

Připravte troubu

Předehřejte troubu na 220 °C horní/spodní ohřev.
Označit jako dokončené
5.

Pečeme focacciu

Nakrájejte sušená rajčata. Na focacciu rozprostřete rajčata, bazalku, sůl a pepř a mokrýma rukama udělejte do těsta typické důlky. V těstě by měly být vidět malé bublinky. Focacciu pečte asi 20 minut.
Označit jako dokončené
 Uložit jako PDF