Zero Waste Küche: Mit nachhaltigen Produkten zu weniger Abfall

Zero Waste kuchyně: méně odpadu, více udržitelnosti

Chtěli byste žít vědoměji a začít v malém zlepšovat svět? Pak jsou následující tipy určeny právě vám! Protože v našem velkém průvodci bezodpadovou kuchyní vám ukážeme jednoduché a zajímavé triky, jak výrazně snížit množství odpadu a provést malé změny s velkým dopadem.

Podle statistik vyhodí každý Evropan v průměru 170 kg potravin ročně. Průměr byl vypočten na základě údajů z celého potravinového cyklu. Od zemědělce ke spotřebiteli.

Začněte žít udržitelněji ještě dnes a dejte příklad ostatním. Není to těžké a uvidíte, co všechno se s jídlem dá ještě dělat!

Začněme od začátku: nakupování a organizace

Pokud chcete, aby vaše kuchyně byla udržitelnější, začněte s organizací. A to ještě před nákupem. Od správného skladování potravin a důležitých kuchyňských nástrojů až po plánování nákupů a vyhýbání se nástrahám: Začínáme s našimi tipy, jak dobře nastartovat bezodpadovou kuchyni!

Úklid, třídění a organizace

Začátek je vždy nejtěžší. Proto začínáme pomalu. Nejprve si udělejme inventuru. A pak následují dva nákupy: nové a užitečné kuchyňské pomůcky a první nákup s menším množstvím obalového odpadu.

Před nákupem se dobře rozhlédněte po své kuchyni. Co je v něm k dispozici? Co skutečně potřebujete? A jak to všechno změnit a přeorganizovat? Nebojte se, v další části vám vysvětlíme, jak to udělat.

Praktické pomůcky pro vaši bezodpadovou kuchyni

Nejprve bychom chtěli říci jednu věc: Rozhodně není ekologické (ani ekonomické) vyhodit vše, co je vyrobeno z plastu nebo co lze použít ještě jednou. Spíše byste měli co nejlépe využít to, co máte, a postupně přidávat opakovaně použitelné předměty.

Dobrým příkladem jsou sáčky do mrazničky, které jsou nahrazeny úložnými boxy a nádobami. Jednorázový papír na pečení můžete nahradit podložkami na pečení, které lze snadno umýt a znovu použít. Potraviny často zůstanou déle čerstvé, pokud je po otevření přendáte do skleněných nebo jiných odolných nádob. Používáte-li velká plnicí balení, můžete také snížit množství obalového odpadu. Pomocí tříděných krabic můžete udržovat pořádek v lednici. A vše, co je vyrobeno z plastu, lze postupně nahradit kuchyňským náčiním ze dřeva nebo nerezové oceli.

První nákup: při nakupování šetřete obalovým odpadem

Udržitelné nakupování pro kuchyni s nulovým odpadem

Prvním krokem ke správnému nakupování je nosit si vlastní nákupní tašky nebo krabice. Tím se vyhnete igelitovým taškám. Můžete si však s sebou vzít i síťky na ovoce a zeleninu, abyste se vyhnuli plastovým sáčkům. Obecně však platí, že si nejprve sestavte nákupní seznam a naplánujte si, co chcete v nadcházejícím týdnu jíst. Tím se vyhnete nadměrnému nákupu a budete mít méně potravin k vyhození.

Bez obalového odpadu se pravděpodobně obejdete pouze v případě, že nakupujete v tzv. bezobalovém obchodě. Zde si můžete jednoduše přinést vlastní nádoby na těstoviny, brambory, mouku a mnoho dalších potravin, naplnit je a odejít domů bez jakéhokoli odpadu.

Pokud takový obchod ve svém okolí nemáte, existuje také mnoho tipů pro šetrné nakupování v tradičních supermarketech:

  • Jablka nebo jiné ovoce a zeleninu je třeba kupovat jednotlivě a nebalit je do plastových obalů.
  • Místo plastového kelímku kupte pudink nebo jogurt ve skleněné nádobě (sklenice se pak hodí na ozdobu nebo skladování)
  • Kriticky zhodnoťte akční nabídky: opravdu je potřebujete?
  • Dávejte pozor na datum spotřeby
  • Místo jednorázových obalů na nápoje volte skleněné nebo zálohované lahve
  • Nakupujte koření, další potraviny a zboží denní potřeby s dlouhou dobou trvanlivosti ve velkém množství/nádobách.

V kuchyni – nyní je čas na třídění

Po nákupu následuje úprava kuchyně. Prodlužte životnost potravin jejich správným skladováním, například ve skleněných nádobách. Samozřejmě i pro ně máme několik tipů. Jste připraveni?

  • Brambory, cibuli a česnek skladujte odděleně na tmavém a chladném místě
  • Pokud se jablka nechystáte ihned sníst, skladujte je odděleně nebo v chladničce. V opačném případě urychlují proces zrání jiného ovoce a zeleniny
  • Potraviny, které nepodléhají zkáze, uložte do vzduchotěsných sklenic. Tímto způsobem nepřebírají žádnou jinou chuť ani vůni a nepřitahují vlhkost
  • Při doplňování potravin (např. ovesných vloček) nezapomeňte nejprve odložit starší potraviny, poté je doplňte a přidejte zpět. Na dně sklenic tak nebudou dlouho nezůstávat žádné zbytky

Připněte si zástěru: Vaření v kuchyni bez odpadu

Organizování a třídění je dobré. Nyní se však dostáváme k jádru věci! Nejvíce odpadu totiž pravděpodobně produkujeme, když vaříme. Při nakupování jste již ušetřili spoustu plastového a obalového odpadu. Co ale s organickým odpadem, jako jsou slupky od brambor, zbytky zeleniny a podobně?

Jednoduché použití potravin

U mnoha věcí často ani nevíme, jak dobře se dají ještě zpracovat. Z bramborových slupek lze vyrobit chipsy. Zelené mrkvové výhonky jsou vynikajícím základem pro lahodné pesto a ze zbytků zeleniny můžete připravit voňavý zeleninový vývar.

Zde jsou naše oblíbené zero waste recepty:

A to i v případě, že jsou některé potraviny trochu přezrálé, pomačkané nebo už prostě nejsou tak krásné: Stále je můžete zpracovat! Můžete sušit bobuloviny, ovoce a zeleninu nebo si pomocí odšťavňovače připravit lahodnou šťávu. Ze zbytků (tzv. výlisků) můžete také připravit těsto nebo chutné lívance či sušenky. Přichází další inspirace na recepty z potravin, které už nejsou tak hezké.

Dalším každodenním pomocníkem, bez kterého bychom se prostě nechtěli obejít, je ořechový mlékovar Marcia. S tímto malým přístrojem si totiž můžete během chvilky připravit rostlinnou alternativu mléka z ořechů, semínek a mnoha dalších ingrediencí. To také pomáhá využít potraviny, které by jinak přišly nazmar, a šetří obaly. Ptáte se, které jsou naše oblíbené rostlinné nápoje. Zde jsou:

Jasná výhoda vlastní výroby: přesně víte, co obsahuje.

Uvařili jste někdy příliš mnoho jídla?

Zejména na začátku se vám bude častěji zdát, že jste uvařili příliš mnoho chutných jídel. Většinou to není žádný problém. Můžete ho uložit do opakovaně použitelných nádob v lednici a sníst je druhý den. Pokud je plán jídel již připraven, můžete většinu zbytků také zmrazit a rozmrazit, kdykoli je budete potřebovat.

Ujistěte se, že používáte nádoby, které lze opakovaně použít a které jsou vhodné i na zmrazení. Nádobí také nenechávejte v mrazáku navždy. Proč si zbytky jídla nenaplánovat do jídelníčku na příští týden?

Příprava jídel

Pokud je pro vás obtížné správně plánovat jídlo, často cestujete nebo se vám nechce vařit každý den – máme pro vás něco: přípravu jídla. Tento způsob přípravy jídla umožňuje vařit jednou a jíst zdravá a pestrá jídla po několik dní.

Samozřejmě vám také rádi ukážeme několik receptů, na kterých si později určitě pochutnáte.

Správné třídění odpadu a rozumné využívání organického odpadu

Pokud na začátku své cesty k bezodpadové kuchyni vyprodukujete nějaký odpad, je to naprosto normální. Dbejte však na to, abyste vždy řádně odpad vytřídili. Zvláštní roli zde hraje organický odpad, jako jsou vaječné skořápky, kávová sedlina nebo rostlinný odpad, který nelze recyklovat. Každý, kdo chce tento odpad dobře využít, by měl zvážit pořízení kompostéru.

Takoví praktičtí pomocníci jsou nyní k dispozici nejen na zahradu, ale i na balkon nebo do interiéru. Můžete je použít ke kompostování zbytků jídla a výsledek použít jako hnojivo. S vermikompostéry se chováte udržitelně a ekologicky. Kromě toho dosáhnete skvělého výchovného účinku pro nejmladší členy rodiny, kteří se od útlého věku učí, jak lze potraviny rozložit a znovu využít.

Nebojte se začít

Tímto se dostáváme na konec našeho průvodce kuchyní bez odpadu. Samozřejmě to neznamená, že už nikdy nebudete produkovat odpad, ale znamená to, že děláte velký krok směrem k udržitelnější a uvědomělejší budoucnosti. Mimo domácnost můžete také ušetřit obalový odpad používáním termohrnků, jutových sáčků a krabiček na obědy, a tak jej postupem času dále a dále snižovat. Doufáme, že vás bude bavit využívat nové znalosti v praxi a předávat je dál.

Written by:

Svenja se v kuchyni ráda zaměřuje na nejmenší detaily. Testuje vše od občerstvení a rychlých receptů až po vícechodové menu, dokud to nebude dokonalé.