bageta a kvety

Bageta: Připravte si symbol francouzské kuchyně doma

Nenápadná pochoutka, která má velký vliv na francouzskou kuchyni. Bageta je oblíbená pro svou jednoduchost, univerzálnost, ale také proto, že otevírá dveře kulinářské kreativitě. Jak si doma připravit tradiční francouzskou bagetu? Jak ji vylepšit? Kde a jak se bageta používá v gastronomii?

Bageta je symbolem Francie, jejíž historie sahá až do 19. století. Byl to klíčový prvek ve vývoji francouzské kuchyně. Jedná se o pečivo, kterému se také říká chléb. Poznáte ji podle typického oválného tvaru.

Obvykle se vyrábí z pšeničné mouky, vody, droždí a soli. Bageta se tradičně peče v troubě při vysoké teplotě, takže má krásnou křupavou kůrku a měkký vnitřek. Dnes je populární po celém světě a existují různé varianty, které se liší složením a vzhledem.

Bageta je výsledkem změny zákonů

V pařížských pekárnách se pekly dlouhé oválné chleby s tlustou kůrkou a měkkým středem, kterým se říkalo “pain viennois” nebo-li “vídeňský chléb”. Tento druh chleba byl oblíbený mezi bohatšími obyvateli Paříže.

Zákon z roku 1920, který zakazoval otevírání pekáren v časných ranních hodinách, donutil pekaře upravit receptury chleba tak, aby byl upečen co nejrychleji. Tak vznikla bageta, jak ji známe dnes. Okamžitě se stala populární po celé Francii a získala si oblibu u všech vrstev obyvatelstva.

Připravte si ji doma… podle vaší chuti

Pokud se vám začnou sbíhat sliny a živě si představíte čerstvě upečenou křupavou bagetu naplněnou oblíbenými dobrotami, nemusíte hned běžet do pekárny. Vyzkoušejte recept na originální francouzskou bagetu. Dostali jsme ho od nadšené francouzské pekařky.

Originální francouzská bageta

Tajemství zážitku z bagety spočívá v tom, že si dáte na přípravě záležet. Důležité jsou samozřejmě ingredience. Musíte použít mouku T650, což je pšeničná mouka, hladká a polosvětlá. Tradičně se doporučuje na pečení chleba. Mimochodem, kód T udává, kolik minerálních látek je ve 100 gramech moučné sušiny. Čím vyšší číslo, tím více minerálních látek je v mouce. Vysoké T mají také nižší obsah lepku.

V receptech na originální francouzskou bagetu najdete také různé druhy droždí. Náš francouzský zdroj nás ujistil, že vhodné je jak sušené, tak čerstvé droždí. Rozdíl je v množství, které použijete. Na 6 baget budete potřebovat 16 gramů čerstvého droždí, sušeného droždí pouze 8 gramů.

Jakmile budete vědět, jak péct bagetu, upravte si ji podle sebe. Pokud tradiční domácí bagetu obohatíte o svůj jedinečný nádech, jen se potěšíte. Upravte ji podle své chuti. Naše tipy jsou:

  • Pokud použijete kvalitnější suroviny, bude mít bageta lepší chuť i strukturu.
  • Když do těsta přidáte bylinky a koření, získá bageta zcela nový chuťový nádech. Používejte například čerstvý rozmarýn, tymián a nebojte se opravdu výrazných aromatických přísad, jako je česnek.
  • Vyzkoušejte alternativy, jako jsou různé druhy mouky, samozřejmě včetně bezlepkové, nebo dokonce použijte lahůdkové droždí, které vegani milují.

Domácí bagety hnětené ručně nebo s pomocníkem?

Skuteční znalci si jistě položili otázku, jaký je rozdíl mezi ručním hnětením těsta na bagety a použitím kuchyňského robota. Výsledná chuť je samozřejmě o preferencích každého z nás, ale toto jsou výhody a nevýhody obou způsobů přípravy těsta.

Ruční hnětení:

Výhody:

  • Konzistenci těsta můžete lépe kontrolovat a přizpůsobit ji svým potřebám.
  • Můžete si vychutnat proces pečení a pocit spojení s připravovaným jídlem.

Nevýhody:

  • Delší hnětení těsta může být náročné na ruce a zápěstí.
  • Pokud nejste zkušení pekaři, může být obtížné dosáhnout rovnoměrně hladkého těsta.

Hnětení pomocí kuchyňského robotu:

Výhody:

  • Je rychlejší a méně náročná na fyzickou sílu.
  • Můžete si být jisti, že je těsto dobře promíchané a rovnoměrně prohnětené.

Nevýhody:

  • Pokud si musíte koupit kuchyňský robot, může to být dražší.
  • Hnětení může být méně intuitivní a méně zábavné než ruční.

Lze domácí bagetu skladovat? Jasně!

Příprava těsta i samotné pečení je zábava, kterou si užijete. Jenže co s upečenými bagetami, které vám zbyly? Pokud je správně uskladníte, zachovají si déle svou čerstvost a chuť:

  • Pro skladování použijte papírový nebo plátěný sáček: Bagety by se měly skladovat mimo dosah přímého slunečního světla a vlhkosti. Papírový nebo plátěný sáček umožní cirkulaci vzduchu.
  • Skladujte ji při pokojové teplotě: Bagety by se měly skladovat při pokojové teplotě, nikoli v chladničce. Chlazení může způsobit, že bageta ztratí svou strukturu a ztvrdne.
  • Bagetu před uložením nekrájejte: Bageta by se měla krájet až při konzumaci. Pokud ji rozkrojíte, těsto začne vysychat a bageta se rychle znehodnotí.
  • Snězte ji co nejdříve: bageta je nejlepší čerstvá. Ještě teplé, je to doslova lahůdka, ale vlastně celý první den si na ni opravdu pochutnáte
  • Zamrazení: bagetu zabalte do plastové fólie nebo volně do papírového sáčku. Rozmrazujte ji při pokojové teplotě, použití trouby k rozmrazování gurmáni nedoporučují.

Takto uložená bageta vydrží v dobrém stavu až 2-3 dny. Starší bagety můžete použít na krutony nebo je usušit na strouhanku. Mražená bageta by se měla spotřebovat do 2 měsíců.

Kde všude v gastronomii najdete bagetu?

Jak jsme již zmínili, bageta se zabydlela v kuchyních po celém světě a používá se na nejrůznější způsoby. Jako inspiraci jsme vybrali ty nejběžnější, ale vaší fantazii se meze nekladou.

1. Ve francouzské kuchyni je bageta samozřejmostí. Používá se jako příloha k různým pokrmům, jako jsou sýry, polévky, saláty a mořské plody.

2. Plněná bageta je ve středoevropském regionu velmi oblíbená. Díky svému tvaru je vhodná k plnění různými přísadami a vytváření různých chuťových kombinací.

3. Bageta je základem pro italskou bruschettu, která se nakrájí na plátky, opeče a posype různými ingrediencemi, jako jsou rajčata, česnek, bazalka a olivový olej.

4. Ve španělské kuchyni se z bagety připravují tapas, malé jednohubky, které se jí ve společnosti a podávají se jako předkrm.

5 Z bagety se také často připravují kanapky. Podle chuti a preferencí můžete bagetu namazat máslem, paštikou nebo jinou pomazánkou a ozdobit ji různými ingrediencemi.

6. Street food? Bageta se používá také jako základ pro různé druhy street food, například vietnamské bánh mì nebo mexické sendviče torta.

7. V některých kuchyních se bageta používá také jako základ pro rychlou a snadnou pizzu. Bageta se rozřízne napůl, potře omáčkou, posype sýrem a dalšími ingrediencemi, jako je šunka, olivy a papriky.

Jaké druhy baget vůbec známe?

Různé typy bagety na tmavém dřevě.

Tradiční francouzská bageta je dlouhá, úzká a má křupavou kůrku. Rozšířené jsou však i jiné druhy baget, které jsou již svým způsobem tradiční, ale od skutečného originálu se liší.

Baguette de Tradition

Vyrábí se z tradičních surovin, mouky, vody, droždí a soli. Má však měkčí vnitřek a intenzivnější chuť než běžná bageta.

Baguette de Campagne

Připravuje se z celozrnné mouky, která se smíchá se speciálním droždím. Má výraznější chuť a silnější a tmavší kůrku než tradiční bageta.

Baguette aux Céréales

Obsahuje celé obiloviny, jako jsou ovesné vločky, ječmen, pšenice nebo slunečnice. Má výraznější chuť a strukturu než tradiční bageta.

Baguette Intégrale

Připravuje se z celozrnné mouky a neobsahuje žádné přídatné látky. Má tmavou kůrku a hutnější vnitřek s výraznou celozrnnou chutí.

Baguette Viennoise

Díky přidanému máslu a mléku má jemnější a měkčí strukturu. Je to spíše sladký než slaný chléb a často se podává s džemem nebo máslem.

Baguette de Seigle

Tento typ bagety se vyrábí z žitné mouky a má tmavší kůrku a výraznější chuť než tradiční bageta.

Nejlepší bageta na světě?

Chcete ochutnat nejlepší bagetu na světě? Neexistuje žádná organizace nebo průvodce, který by pravidelně sestavoval hodnocení baget v restauracích, bufetech nebo bistrech po celém světě. Existuje však mnoho restaurací a pekáren, které se na bagety specializují a snaží se vytvořit co nejlepší verzi tohoto francouzského chleba.

Kromě toho se konají také celosvětové soutěže v pečení bagelů. Například v Paříži se každoročně vyhlašuje vítěz soutěže o nejlepší bagetu Paříže a každé dva roky se koná mistrovství světa pekařů, kde se rovněž hodnotí kvalita bagety.

Od bagety byste to asi nečekali…

Podle Guinnessovy knihy rekordů byla nejdelší bageta, která kdy byla upečena, dlouhá 132,62 m. Bageta byla upečena v roce 2019 v rámci charitativní akce pořádané italským Červeným křížem v italském městě Como.

Francouzi však ve světě bagetových rekordů nezůstávají pozadu. Pařížské pekařství Le Grenier à Pain je proslulé pečením baget podle tradičního receptu již více než 200 let. Alespoň to tvrdí majitelé pekárny.

Naše recepty s bagetami možná nemají ambice lámat kalorické ani váhové rekordy, ale rozhodně pozitivně zaútočí na vaše chuťové buňky. Užijte si pečení i mlsání. Přejeme vám dobrou chuť.