Eis selber machen: der große Guide. Eis wird auf einem Teller und in der Schale präsentiert.

Domácí zmrzlina: Osvěžte se v horkých dnech!

Už jste někdy vyráběli domácí zmrzlinu? Ať už se jedná o nanuky, sorbet, dietní zmrzlinu nebo klasickou zmrzlinu: domácí zmrzlina má v našich srdcích zvláštní místo, protože vždy přesně víme, z jakých surovin je vyrobena. Znalost surovin a používání kvalitních surovin je důvodem, proč se vyplatí vyrábět si doma vlastní potraviny a pochoutky. Navíc je to zábava! Připravili jsme pro vás skvělého průvodce domácí zmrzlinou. Od základního receptu, přes použití či nepoužití zmrzlinovače, až po recepty a veganské zmrzliny, jsme shrnuli vše důležité a potřebné Pokud tedy chcete začít léto s lahodnou domácí zmrzlinou, přidejte se k nám právě teď!

Obsah článku: Domáci zmrzlina: řipravte si osvěžující pochoutku přesně podle své chuti

Domácí zmrzlina – proč si ji vůbec připravovat?

Není nic jednoduššího než si koupit zmrzlinu v supermarketu nebo ve svém oblíbeném stánku. Proč ji tedy připravovat doma? Domácí zmrzlina nabízí několik důvodů, proč stojí za to strávit nějaký čas v kuchyni.

 • Čerstvé a přírodní suroviny: Když si vyrábíte vlastní zmrzlinu, víte přesně, co používáte. Můžete rozhodnout, co se do zmrzliny přidává, a vždy se ujistit, že je vše čerstvé a kvalitní. To může být velkou výhodou, zejména pokud trpíte alergiemi nebo intolerancí.
 • Oblíbené příchutě: Můžete si vybrat příchutě a chutě, které máte rádi, a vytvořit si vlastní příchuť zmrzliny, kterou v obchodě těžko najdete, nebo ji dokonce vůbec nemají. Experimentování s novými ingrediencemi je zábavné.
 • Nižší obsah cukru: Máte kontrolu nad tím, kolik cukru, a zda vůbec, bude vaše zmrzlina obsahovat. Můžete použít běžný cukr nebo jiné sladidlo, které má méně kalorií nebo je lépe snášeno.
 • Ušetříte: Pokud zmrzlinu opravdu milujete a dopřáváte si ji při každé příležitosti, pak jste si jistě všimli, že tato vaše láska dokáže z vaší peněženky vytáhnout nemalé peníze. Domácí zmrzlina umožňuje použít levnější ingredience nebo vyrobit více zmrzliny v jedné dávce.
 • Zábava pro celou rodinu: Už jste někdy pořádali zmrzlinový večírek? Společná výroba domácí zmrzliny, experimentování a zkoušení nových příchutí může být skvělou aktivitou pro rodinu a přátele. Zejména děti se mohou hodně naučit a vyzkoušet.

Domácí zmrzlina rozhodně stojí za čas, který strávíte její přípravou. I když ho ve skutečnosti moc není. Už máte chuť? Pak neváhejte vyzkoušet náš základní recept nebo některý z  pokročilejších.

Jaké druhy zmrzliny známe a čím se liší?

Klarstein stroje na zmrzlinu

Než začnete dávat ingredience na stůl, podívejme se blíže na samotnou zmrzlinu. Existuje mnoho druhů této osvěžující pochoutky. V každé zemi ji vyrábějí jinak, každý si výrobu a ingredience přizpůsobuje i v rámci regionu. U nás je s největší pravděpodobností nejpopulárnější zmrzlina z mléka a smetany, v popularitě však nezaostávají ani nanuky, sorbety nebo mražený jogurt. Toto je základní dělení zmrzlin:

 • Smetanová zmrzlina: krémová zmrzlina na bázi mléka, často s příchutí ovoce nebo kousků čokolády.
 • Mléčná zmrzlina: obvykle se skládá nejméně ze 70 % z mléka a je ochucena cukrem, ovocnou dužinou a dalšími přísadami.
 • Gelato: italský druh zmrzliny, který se důkladněji míchá, čímž se ze zmrzlinové směsi vytlačí maximum vzduchu a  zmrzlina je hustší a krémovější.
 • Točená zmrzlina: lehká a nadýchaná zmrzlina, která se často vyrábí ze směsi mléka, smetany, cukru a aromat.
 • Šerbet: druh zmrzliny, která se obvykle vyrábí z mléka, ovocné šťávy, cukru a aromat. Je velmi podobný sorbetu – rozdíl je v přidání mléka.
 • Parfait: Tradičně se vyrábí ze směsi žloutků, cukru a smetany, které se ve vodní lázni vyšlehají do krémové konzistence. Tato směs se pak smíchá s dalšími přísadami, jako je rozpuštěná čokoláda nebo ovocné pyré, a zmrazí se v  mrazáku, dokud neztuhne.
 • Mražený jogurt: mražený jogurt je dezert z jogurtu. Je podobný zmrzlině, ale má méně tuku a kalorií. Mohou se přidávat různé příchutě a přísady.
 • Sorbet: mražený ovocný dezert, který je obvykle veganský a neobsahuje mléčné výrobky.
 • Granita: ledový nápoj ze zmrzlé vody, cukru a různých příchutí.
 • Nanuky: mražené dezerty obvykle na tyčince.
 • Nicecream: základem je krém ze zralých banánů, které se nakrájejí na menší kousky a poté zmrazí. Poté se rozmixují do krémové konzistence. Pro zpestření chuti se často přidávají další přísady, jako je ovoce, ořechy, čokoláda nebo koření.

Domácí zmrzlina – se zmrzlinovačem nebo bez něj?

Zmrzlinovač vám usnadní výrobu mléčné, smetanové a ovocné zmrzliny, pomůže vám připravit domácí sorbet nebo mražený jogurt. K výrobě zmrzliny, jako je parfait, nanuk, granita nebo nicecream, obvykle potřebujete pouze mixér nebo vhodnou formu. Výroba skutečně krémové zmrzliny, jakou dostanete ve zmrzlinárně, však může být trochu složitější. Vysvětlíme vám, jak si můžete vyrobit vlastní zmrzlinu se zmrzlinovačem nebo bez něj a jaké jsou její výhody a nevýhody. Pro začátek je důležité zvládnout základní recept. Ingredience jsou stejné, ať už se rozhodnete použít zmrzlinovač, nebo zmrzlinu připravit bez něj. Rozdíly jsou pouze v postupu.

Základní recept na domácí zmrzlinu

Suroviny:

500 ml smetany (nebo mléka)
1 lžička vanilkového extraktu nebo vanilkového cukru
150 g cukru
5 vaječných žloutků

Postup:

1. Smetanu zahřejte v hrnci, ale nesmí se vařit. Pokud máte kuchyňský teploměr, maximální teplota je 80 °C.

2. Přidejte vanilkový extrakt nebo vanilkový cukr a dobře promíchejte. Nechte louhovat 15 minut při teplotě přibližně 80 °C.

3. Žloutky a cukr dejte do samostatné mísy a ručním mixérem nebo šlehačem je vyšlehejte do pěny.

4. Do směsi žloutků a cukru pomalu a za stálého míchání přidávejte horkou smetanu.

5. Směs vraťte do hrnce a za stálého míchání zahřívejte na mírném ohni, dokud nezhoustne a nezačne se lepit na hřbet lžíce. Tímto testem zjistíte, zda má zmrzlinová směs správnou konzistenci.

6. Směs vložte do ledové lázně a za stálého míchání ji ochlazujte, dokud nebude mít pokojovou teplotu.

Tipy pro základní recept:

 • Můžete také použít směs smetany a mléka. V podstatě je to otázka chuti. Lze však říci, že čím vyšší je obsah tuku (tj. podíl smetany), tím krémovější zmrzlina bude.
 • Můžete také použít směs běžného cukru a například dextrózy, moučkového cukru nebo jiných jemných cukrů. Čím jemnější je cukr, tím menší krystalky ledu se ve směsi vytvoří a tím krémovější bude zmrzlina.
 • Místo ledové lázně můžete směs zchladit také v lednici. Míchání v ledové lázni však udržuje směs v pohybu, a tím ji provzdušňuje.

Vyrobte si vlastní zmrzlinu bez zmrzlinovače

Rozhodli jste se vyrábět zmrzlinu bez zmrzlinovače? Postup je pak následující:

 1. Zmrzlinovou směs vložte do podlouhlé mělké nádoby a dejte ji do mrazáku.
 2. Po 30 minutách vyjměte a promíchejte vidličkou nebo metličkou.
 3. Tento postup opakujte, dokud zmrzlina zcela nezmrzne a nezíská krémovou konzistenci.

Opakovaným mícháním zmrzliny rozbijete ledové krystalky, které se ve zmrzlině tvoří. Tím zajistíte, že zmrzlina bude měkká a krémová. Bez míchání se vytvoří velké krystalky ledu a zmrzlina bude tvrdá.

Vyrobte si vlastní zmrzlinu pomocí zmrzlinovače

Pokud máte doma zmrzlinovač a chcete ho použít k výrobě zmrzliny, postupujte podle následujících pokynů:

 1. Vložte zmrzlinovou směs do zmrzlinovače.
 2. Míchejte 30 až 40 minut.
 3. Zmrzlinu si můžete vychutnat hned nebo ji dát do nádoby na zmrzlinu a uložit do mrazáku. Před podáváním nechte zmrzlinu cca 10 minut rozmrazit.

Zmrzlinovač ji v podstatě namíchá za vás. Díky ochlazování zvenčí, tj. od stěn nádoby, a neustálému míchání se do zmrzlinové hmoty dostává velké množství vzduchu. Díky tomu je zmrzlina objemnější a krémovější.

Jaké jsou výhody a nevýhody výroby zmrzliny se zmrzlinovačem a bez něj?

Nemůžete se rozhodnout, zda si pořídit zmrzlinovač? Podívali jsme se na výhody a nevýhody tohoto kuchyňského pomocníka. Ve zkratce. Pokud se chcete o zmrzlinovači dozvědět více, určitě se podívejte na naši stránku, kde jsme se zmrzlinovačům věnovali velmi podrobně. Dozvíte se také například, jaký je rozdíl mezi výrobníkem zmrzliny s kompresorem a bez něj.

Vyrobte si vlastní zmrzlinu pomocí zmrzlinovače: Náš velký sortiment!
K našim strojům na zmrzlinu

Vyrobte si vlastní zmrzlinu bez zmrzlinovače

Výhody:

 • Pokud zmrzlinu vyrábíte zřídka, ušetříte.
 • Ve skutečnosti vám postačí jen mísa na míchání.
 • Ušetříte místo, zmrzlinovače jsou poměrně velké.

Nevýhody:

 • Výrobou zmrzliny strávíte hodně času, nejméně 4 hodiny.
 • Aby byla zmrzlina opravdu krémová, je třeba směs pravidelně ručně míchat.

Vyrobte si vlastní zmrzlinu pomocí zmrzlinovače

Výhody:

 • V závislosti na druhu a přípravě je zmrzlina hotová za méně než hodinu.
 • Žádné míchání. Když je zmrzlina ve stroji, máte čas na jiné věci.
 • Zmrzlina jako ze zmrzlinárny!

Nevýhody:

 • Stroj na výrobu zmrzliny je investice.
 • Zařízení potřebuje v kuchyni místo.

Jak na opravdu krémovou zmrzlinu?

Vyrobili jste zmrzlinu, ale je tvrdá jako kámen? Důvodů může být hned několik! Vzájemné působení ingrediencí v domácí zmrzlině je vždy jiné. Existuje několik faktorů, které můžete ovlivnit, aby byla vaše zmrzlina při příštím pokusu krémovější:

 • Díky vyššímu obsahu tuku je konzistence krémovější. Do zmrzliny přidejte tuk smícháním mléka a smetany.
 • Neustálé míchání během mražení umožňuje vytvořit hladkou a krémovou strukturu zmrzliny. Pro dosažení rovnoměrné a vzdušné struktury použijte zmrzlinovač.
 • Použijte vaječný žloutek jako emulgátor, aby se ingredience spojily a získaly hladkou strukturu. Žloutek obsahuje lecitin, který působí jako pojivo. Ta udržuje molekuly vody a tuku ve zmrzlině pohromadě. Dalšími emulgátory vhodnými pro veganské zmrzliny jsou například karobová guma nebo guma guar. Obojí lze zakoupit v bio supermarketech nebo na internetu.
 • Cukr se používá ke zpomalení mrznutí a zabránění vzniku ledových krystalků, které mohou způsobit zrnitou strukturu. Čím jemnější je cukr, tím menší jsou krystalky ledu. Proto můžete použít také například moučkový cukr nebo dextrózu. Nebo vyzkoušejte náhražku cukru, například erythritol.Můžete však vyzkoušet i náhražky cukru, například erythritol. Nebojte se experimentovat.
 • Opatrně přidejte alkohol! Tento tip samozřejmě nedoporučujeme pro každý druh zmrzliny, ale ani o ni vás nechceme ochudit. Alkohol tuhne při nižších teplotách než většina ostatních složek zmrzliny. To znamená, že zmrzlina nebude po zmrazení tak tuhá. Dbejte však na to, aby obsah alkoholu nepřesáhl 20 %.

Domácí zmrzlina – tipy a triky

Každý profesionál má vždy v rukávu několik tipů a triků, které mu pomohou vylepšit jeho výtvory. Shromáždili jsme ty, které vám pomohou udělat domácí zmrzlinu ještě lepší. Takže pozor!

 • Trik s naběračkou zmrzliny: Podobně jako při krájení dortu je velmi užitečné, když před krájením vložíte naběračku do horké vody. Po zahřátí lépe klouže po zmrzlinové směsi a můžete tvořit dokonalé kopečky.
 • Oškrábejte zmrzlou směs: protože zmrzlinové stroje chladí zmrzlinu zvenčí dovnitř, často se stává, že část zmrzliny přimrzne ke stěně chladicí nádoby. Pro dosažení dokonalé konzistence pomůže zmrzlou hmotu 2-3krát seškrábnout stěrkou. Nezapomeňte vždy vypnout šlehání zmrzliny.
 • Dokonalý vír: Chcete fantastickou zmrzlinu s ovocným vírem? Při vrstvení zmrzliny a pyré dávejte pozor, abyste je nepromíchali. Platí pravidlo: méně je více. Tímto způsobem dosáhnete charakteristického víření při krájení kopečků.
 • Přidejte lahodné a křupavé kousky: chcete do zmrzliny přidat kousky čokolády, ovoce nebo sušenek? Žádný problém! Většina zmrzlinovačů má ve víku malou klapku, která umožňuje přidat ingredience asi 5 minut před tím, než je zmrzlina hotová. Takto nezmrznou úplně a vy si můžete zmrzlinu dokonale vychutnat.

Veganská domácí zmrzlina – je to možné?

Není nic, co by se nedalo udělat! To samozřejmě platí i pro veganskou zmrzlinu. Některé druhy zmrzliny, jako je většina nanuků nebo sorbetů, jsou ze své podstaty veganské, protože se vyrábějí převážně z ovoce. Mléčnou a smetanovou zmrzlinu však můžete připravit i bez živočišných přísad.

Mléko a smetanu můžete snadno nahradit rostlinnými alternativami. Často se používá kokosové nebo mandlové mléko, které již mají svou vlastní sladkou chuť. Pokud chcete zvýšit obsah tuku, aby byla zmrzlina krémovější, jak jsme zmínili v článku, můžete použít kokosový olej.

V článku jsme se také zmínili o náhražce vaječného žloutku. Karobová guma a guma guar jsou rostlinné emulgátory, které vážou molekuly tuku a vody, takže se složky neoddělují.

Ke zjemnění zmrzliny můžete použít cokoli: ovoce, ovocné pyré, veganskou čokoládu, sušenky, dochucovadla a mnoho dalšího. Váš výběr, vaše ingredience, vaše veganská zmrzlina – je to jednoduché, že?

Naše oblíbené recepty na zmrzlinu

Jak jinak uzavřít vydatný gastro článek než sladkou tečkou? Vybrali jsme pro vás několik z nich. Toto jsou naše nejoblíbenější recepty na zmrzlinu z našich receptů Klarstein. Pokud se s nimi chcete seznámit nebo vyzkoušet více, stačí použít filtr receptů v sekci receptů a vybrat kategorie zmrzlina a zmrzlinovač. vyberte sekci zmrzlina. Přejeme vám dobrou sladkou a osvěžující chuť!

A pokud se nemůžete rozhodnout, zde jsou zmrzliny, kterých se nemůžeme nabažit:

Written by:

Svenja se v kuchyni ráda zaměřuje na nejmenší detaily. Testuje vše od občerstvení a rychlých receptů až po vícechodové menu, dokud to nebude dokonalé.