Grill-Tipps: Mann steht am Grill und grillt für seine Freunde

Grilování je nejlepší letní zábava! Grilujte jako profesionál

Grilování je jedním z nejlepších způsobů, jak si v létě ukrátit čas, a je to také skvělý způsob hodování. Podívali jsme se, jak se stát skutečným mistrem grilu. Pomůžeme vám vybrat gril, zvládnout přípravu a nákup a také jsme shromáždili triky, díky kterým bude vše dokonale ugrilované a chutné. Nezapomněli jsme ani na triky pro neoblíbený úklid a jak jinak, máme i zásobu receptů. Zní to dobře? Pak s námi zahajte grilovací sezónu a nenechte si ujít naše tipy na grilování!

Obsah: Grilování je nejlepší letní zábava! Grilujte jako profesionál

 1. Výběr správného grilu
 1. Místo pro grilování
 1. Co je dnes na jídelním lístku?
 1. Doplňky? Ano, prosím!
 1. Nákup na grilování
 1. Příprava je polovina úspěchu
 1. Teď začíná být horko: grilujeme
 1. Zbyl ještě nějaký dezert?
 1. Využití zbytků: abyste nic nevyhazovali
 1. Pořádek je nutností: Jak snadno vyčistit gril

Výběr správného grilu

Začněme od začátku. Ještě nemáte gril nebo si chcete pořídit nový? Otázka zní: „Který gril je pro mě nejlepší?“ Obecně existují tři základní kategorie: plynové grily, grily na dřevěné uhlí a elektrické grily. Všechny mají své výhody a rozhodnutí je často otázkou osobních preferencí.

Který gril je pro mě ten pravý?

Grilování na dřevěném uhlí je klasika a mnoho mistrů na něj nedá dopustit. Důvod? Dřevěný kouř dodává jídlu jedinečnou vůni. Grilování na plynu je však stále oblíbenější. Díky jednoduchému ovládání a rychlému předehřevu má jistě své výhody. Elektrický gril vyniká především tím, že téměř nekouří a není cítit. Samozřejmě kromě grilovaných dobrot. Proto je vhodný i do interiéru. Kromě toho se rychle zahřívá a snadno se používá.

Jak jsme se již zmínili, mnoho milovníků grilování nedá dopustit na grily na dřevěné uhlí. Důvodem je jedinečné kouřové aroma grilovaných pokrmů. O chuti však nerozhoduje typ zdroje tepla, ale jeho intenzita. Pocit uzení proto získáte i grilováním při vysokých teplotách. Zejména když se maso mírně „připálí” a vy budete mít pocit uzeného. Pokud je zakouření tím, co u grilu hledáte, měl by váš gril bez problémů dosáhnout teploty 250 °C a více.

Záleží na typu grilování

Klasické grilování je příprava pokrmů přímo nad zdrojem tepla při vysokých teplotách během krátké doby. Nejčastěji se tímto způsobem připravují různé druhy klobás, kuřecí maso a samozřejmě steaky. Pro mnoho druhů masa a dalších grilovacích pochoutek je však zapotřebí gril, na kterém lze nastavit několik tepelných zón a který má poklop pro udržení tepla v grilu. Tento typ grilování se nazývá klasické americké grilování. Pro jedinečné aroma připravovaných pokrmů je obvyklé používat udírnu, teploty jsou výrazně nižší. Tímto způsobem se připravují tzv. longjobs, tj. například žebra, vepřové maso, vepřový bůček atd.

Používáte-li gril na dřevěné uhlí, připravte dlouhé rožně tak, že uhlíky umístíte pouze na jednu stranu grilu nebo je naskládáte výše na okraj než doprostřed. U plynového grilu s alespoň 2–3 hořáky můžete snadno regulovat tepelné zóny zapnutím pouze 1–2 hořáků. Vytvoříte přímou a nepřímou tepelnou zónu.

Příslušenství pro venkovní grilovací kuchyni

Tipy na grilování: Správné grilovací příslušenství pro zážitek z grilování

Věděli jste, že grilování není jen o tom, že se na gril položí maso a zelenina? V dnešní době existují venkovní kuchyně a mnohým příslušenstvím, s nimiž lze na grilu připravit téměř cokoli. Ať už se jedná o holandské trouby, litinové pánve, grilovací tácy, pánve na chleba nebo grilovací desky: příslušenství vám dává možnost posunout grilování na vyšší úroveň.

V holandské troubě můžete například grilovat a vařit polévky, knedlíčky, vrstvené maso, omáčky a mnoho dalšího. S litinovou grilovací deskou připravíte vajíčka nebo palačinky jako nic.

Prostor pro grilování

Kde vybudovat grilovací koutek? Odpověď je jednoduchá. Většina lidí raději griluje na zahradě nebo na balkoně. Grilování je však zábavné i v kempu nebo kdekoli venku. Vždy se ujistěte, že je grilování na příslušném místě povoleno. Existují kompaktní a praktické mobilní grily určené zejména pro dobrodruhy.

Gril vždy postavte tak, aby stál vzpřímeně a nemohl se převrhnout. Pokud je to možné, měla by být chráněna před větrem a alespoň 2 metry od hořlavých předmětů, skleněných tabulí apod.

Shrnutí: Musí stát bezpečně a pevně. Pokud například grilujete na terase a chcete se vyhnout mastným skvrnám na podlaze, je vhodné použít rohož na grilování. Jako mistr grilu byste také měli mít dostatek prostoru pro grilování. Stálé místo u grilu by mělo mít také správné vybavení, jako jsou grilovací rukavice, kleště a podobně. Nástroje musí být vždy „po ruce“.

Co je dnes na jídelním lístku?

Nejdůležitější otázka: Co chcete grilovat? Nabídku grilování a množství připravovaných pokrmů je třeba přizpůsobit hostům. Jedí všichni maso, jsou mezi nimi vegetariáni nebo vegani? Pokud si nejste jisti, je lepší se hostů předem zeptat. Jakmile znáte všechny požadavky a přání, můžete se rozhodnout pro správné množství. Například můžete počítat s přibližně 500 g masa na osobu. Pravdou však je, že ani zarytí milovníci masa nemusí mít rádi všechny druhy masa.

Náš tip je nakupovat tak, aby si každý našel něco pro sebe a abyste měli plán B pro případ, že ho budete potřebovat. Na konci našeho článku najdete tipy, jak můžete využít zbytky jídla a zbytečně neplýtvat.

Kromě klasických pokrmů, jako jsou klobásy, steaky, kuřecí maso, špízy nebo zelenina, se nebojte dát na gril cokoli, co máte rádi. Popusťte uzdu své kreativitě! V našich receptech najdete spoustu tipů na grilování, ale rádi bychom vám dali několik dalších rad:

Recepty si můžete vždy upravit podle sebe, zejména na špízy. Chcete na něj dát kuřecí maso, houby nebo dokonce něco ovocného, jako je mango nebo ananas? Dejte průchod své kreativitě. Marinujte. Cokoli, co se vám dostane do rukou! Vaše grilované pochoutky budou ještě zajímavější, pokud si vytvoříte vlastní marinádu. Odměnou vám budou hosté, kteří najednou ztichnou, budou jásat a děkovat vám pohledem.

Tofu, feta nebo halloumi jsou vegetariánské a velmi chutné alternativy masa. Můžete je dát do grilovacích tácků nebo je zabalit do alobalu s olejem, kořením a bylinkami na gril (nejlépe v nepřímé zóně) a připravit si skutečnou pochoutku. Stejně jako maso by se i tofu mělo předem marinovat, aby se do něj správně vsákly chutě.

Přílohy? Ano, prosím!

Pro většinu lidí jsou přílohy nedílnou součástí grilování. Ať už jde o saláty, chléb, brambory v jakékoli podobě nebo chuťovky z grilu: pro nás jsou pestré přílohy tím, co dělá grilování grilováním. Na stole plném vydatných pochoutek nesmí chybět domácí dipy a omáčky. V našich receptech najdete spoustu inspirace. Mezi naše nejoblíbenější patří:

Nákup na grilování

Nákup na grilování

Naplánujte si nákupy na grilování tak, abyste stihli nakoupit vše, ale nenakupujte příliš dopředu. Maso, ryby a další pochoutky musí být vždy čerstvé. Proto doporučujeme nakupovat 1–2 dny před grilovací party. Tento časový předstih stačí na přípravu těsta na grilované placky, marinování masa a zeleniny a přípravu špízů.

U masa a ryb byste měli dbát zejména na čerstvost a původ. Doporučujeme proto nakupovat u řezníka nebo rybáře. Při grilování je velmi důležitá kvalita masa. O množství jsme se již zmínili: Pravidlem je zhruba 500 g masa/ryb na osobu. To však neznamená, že musíte mít půl kilogramu každého druhu masa pro každou osobu. Nakupujte maso opatrně a přemýšlejte, kolik ho skutečně potřebujete a co můžete zmrazit nebo použít později.

A samozřejmě byste měli dbát také na čerstvost zeleniny, bylinek a dalších ingrediencí. Nakupujte v menších místních obchodech nebo v těch, které se specializují na ekologické produkty. V závislosti na receptu je také vhodné sledovat velikost ingrediencí. Například u plněných hub můžete použít i ručně nasbírané a dostatečně velké. Naplánujte si tedy, co přesně chcete s jídlem dělat, a pak pečlivě vybírejte.

Příprava je polovina úspěchu

Tipy na grilování: Maso marinujte s dostatečným časovým předstihem

Toto pravidlo platí i pro grilování. Od marinování masa až po prostírání stolu: pokud jste vše dobře připravili, bude vaše grilování opravdu pohodové. Začíná to včasným nakupováním. Ale k tomu se dostaneme za chvíli.

Připravte si ingredience na grilování

Po nákupu masa, zeleniny a příloh je třeba dobře připravit gril. Pokud si připravujete vlastní marinády nebo potírání, mějte na paměti, že dobroty je třeba marinovat nejméně 2 hodiny, nejlépe však přes noc. Připravte si vše tak, abyste mohli suroviny přenést z misky na gril. To znamená, že před grilováním musíte:

 • Maso i ryby je třeba předem marinovat
 • Umýt, nakrájet a okořenit zeleninu
 • Připravit špízy
 • Uhníst směsi a těsta na placky, karbanátky a další
 • Plňte zeleninu (například houby, papriky nebo rajčata)
 • Nakládejte fetu, tofu nebo halloumi

Samozřejmě i příprava některých příloh vyžaduje čas:

 • Těsto (například na chleba, bagetu, hamburgerové žemle nebo focacciu)
 • Saláty a dresinky připravujte zvlášť a míchejte je až během grilování
 • Připravte si dipy a nechte je odležet v lednici, aby se chutě lépe propojily

To vše můžete udělat ještě před grilováním. V závislosti na počtu osob, pro které grilujete, budete potřebovat více nebo méně času. Při samotném grilování obvykle nemáte tolik prostoru na přípravu a dokončení jako v kuchyni. Na tento faktor pamatujte při přípravě.

Příprava místa pro grilování

Když už mluvíme o grilovací ploše. Měli byste si ji také připravit. Výše jsme zmínili, že grilovací rukavice a kleště jsou nezbytností. Připravte si také obracečky nebo misky na maso a další náčiní, abyste se při grilování zbytečně netrápili.

Některé grily mají přídavnou poličku nebo dokonce pracovní plochu. To je velmi praktické, protože to umožňuje optimální uspořádání prostoru. Pokud takový prostor nemáte, můžete si připravit malý stolek, na kterém můžete mít připravené různé talíře, příbory nebo marinády. Měli byste mít také připravené ubrousky nebo kuchyňskou utěrku pro případ, že se něco pokazí.

Těsně před grilováním

Začínají už přicházet hosté? Poté je třeba vyndat potraviny připravené ke grilování z lednice, aby měly při pokládání na gril pokojovou teplotu. Takto ohřáté bude lépe připravené a chutnější. Můžete také připravit stůl, omáčky a dipy nebo rozmíchat dresinky na saláty.

Pokud jste mistři grilu, zvažte nošení zástěry. Několika mastným skvrnám se obvykle nevyhnete. Jinak jsme si jisti, že jste nyní připraveni na všechny scénáře!

Teď začíná být horko: grilujeme

Tipy na grilování: Tipy při grilování

Jdeme na to! Hosté dorazili, stůl je prostřený, přílohy jsou na stole. Grilování není v podstatě nic složitého. Koneckonců jídlo připravujete podobně jako na pánvi. Samozřejmě existuje několik rozdílů. Aby vás nic nepřekvapilo, přinášíme vám naše tipy na grilování:

 • Vždy gril předehřejte: začněte grilovat, až když má gril požadovanou teplotu. Plynové grily mají pro tento účel obvykle ve víku zabudovaný teploměr. U grilů na dřevěné uhlí můžete začít, když se na uhlí vytvoří bílá vrstva popela.
 • Grilovací rošt potřete olejem: Před rozehřátím grilovacího roštu (litinového nebo nerezového) jej postříkejte nebo potřete rostlinným olejem. Tím se zabrání přilepení potravin a grilování je mnohem snazší. DŮLEŽITÉ: Používejte rostlinný nebo lněný olej. Nikdy nepoužívejte olivový olej, který má nízký bod zakouření, při vysokých teplotách žloutne, chutná hořce a nepříjemně zapáchá. Při teplotách nad 180 °C se všechny zdravé složky oleje spálí a vznikají karcinogenní látky, jako je akrolein.
 • Použití grilovacích zón: jak již bylo zmíněno, na plynových grilech a grilech na dřevěné uhlí můžete pracovat s různými tepelnými zónami. Jedna zóna s přímým ohřevem a jedna zóna s nepřímým ohřevem vám umožní připravit dokonalé jídlo. V zóně přímého ohřevu můžete například grilovat kuře nebo steaky. Když se na nich vytvoří pěkná kůrka, můžete je přesunout do druhé zóny a nechat je tam odpočívat. Potraviny, které by se mohly snadno spálit, připravujte v nepřímé zóně. A pokud je něco hotové příliš rychle, dejte to do nepřímé zóny a jídlo bude horké i po čase.
 • Grilování se strukturou: Neházejte na gril všechno náhodně. Vždy dávejte stejné potraviny se stejnými potravinami. Ty, které se připravují déle, se dávají na gril jako první. Tímto způsobem budete mít přehled a snížíte riziko spálení nebo vyschnutí. Důležité také je, že mnoho veganů a vegetariánů nemá rádo grilování vegetariánských pokrmů a masa na jednom grilu nebo pánvi. Proto se předem zeptejte hostů, co si o tom myslí, a v případě potřeby rozdělte gril alespoň na dvě zóny. V tomto případě by se vám mohly hodit druhé kleště.
 • Používejte správné vybavení: k přípravě placek a jiných plochých pokrmů používejte obracečku. Na klobásy, steaky a podobně použijte klasické grilovací kleště. Zapomeňte na vidličku. Pokud maso propíchnete, abyste ho otočili, šťáva z něj vyteče a bude suché.
 • Udržujte teplotu pod kontrolou: sledujte teplotu grilu i samotného grilovaného masa. Zvláště pokud jste předtím tak často negrilovali, je užitečné mít po ruce teploměr na maso. Takto můžete jídlo sundat z grilu, až když je dokonale propečené. Abychom vám to ještě více usnadnili, shrnuli jsme nejčastější teploty uvnitř masa do jednoduché tabulky:
Teploty jádra grilovaného masa v kuchyňské tabulce
 • Odpočinek je základ úspěchu: To platí samozřejmě pro vás jako pro mistra grilu, ale také pro vaše maso. Když steaky a další kusy masa sundáte z grilu, doporučujeme je před krájením nechat asi 3 minuty odpočinout. Šťáva z masa se tak stihne rovnoměrně rozprostřít po celém mase, což zajistí lepší chuť.

Dezert z grilu

Sladké grilování: Grilované ovoce je zobrazeno na litinových dlaždicích.

Můžete si být jisti, že po vynikajícím grilování přijde legendární věta: „Mám chuť na sladkou tečku!“ Chcete-li své hosty opravdu ohromit, připravte dezert přímo na grilu. Opravdu to jde a je to skutečná bomba. Ať už jde o grilovaný meloun, banány plněné čokoládou nebo grilované broskve s vanilkovou zmrzlinou, grilovaný dezert je vždy něčím výjimečný. Skutečnou lahůdkou je také grilovaný ananas se sladkou karamelovou polevou. Se správným příslušenstvím, jako jsou litinové pánve, můžete rozšířit své možnosti a podávat palačinky, francouzské toasty nebo koláče z grilu.

Využití zbytků: abyste nic nevyhazovali

Naše jídelníčky se vždy snažíme sestavovat tak, aby vznikalo co nejméně odpadu. Filozofie nulového odpadu je nám velmi blízká. Při brunchi, grilování nebo bohatých snídaních však vždy něco zbude. Proto vám přinášíme naše tipy, jak ze zbytků jednoho dne udělat hvězdu dne následujícího!

 1. Nejdříve jednoduché věci: saláty s bramborami, těstovinami nebo rýží chutnají druhý den ještě lépe. Uchovávejte je ve vzduchotěsné nádobě v lednici a vychutnávejte si je po menších porcích. Nejpozději po 3 dnech by se však i tyto pochoutky měly konzumovat. Zbytečně neodkládejte listové saláty se zálivkami. Pokud vám spolu s dalšími ingrediencemi zůstanou zbytky, můžete druhý den namíchat další salát.
 1. Mnohé dipy jsou vynikající na krajíci chleba k snídani následující den. Některé z nich, například ty se sušenými rajčaty, mrkví nebo paprikou, jsou skvělou omáčkou na těstoviny po grilování. Stačí přidat trochu smetany na vaření, rajčata nebo podobné ingredience a dip si můžete vychutnat s těstovinami.
 1. Mnoho lidí po grilování vyhazuje chléb, rohlíky nebo dokonce bagety. To však nemusí být váš případ! Většinu pečiva lze použít druhý den. Buď je pokapejte trochou vody a znovu je upečte. Nebo bagety nakrájejte na plátky a obložte. Krátce je ohřejte v troubě a máte opravdovou lahůdku.
 1. Asi nejdůležitější věc: maso. Přiznáváme, že studený a pomačkaný párek nebo klobása už nejsou příliš chutné. Nicméně krkovici, grilovanou drůbež a mnoho dalších lze použít i nadále. Maso nakrájejte na malé kousky a smíchejte s uvařenou rýží nebo těstovinami na pánvi. Drůbež lze opéct a podávat jako hvězdu na sendviči. Buďte kreativní!

Pořádek je nutný: vyčistěte gril

Snadné čištění grilu

Vše je snědeno, zbytky jsou uloženy a hosté jsou sytí a spokojení. To je skvělé! Zůstal vám špinavý a mastný gril? Nebojte se, i tuto drobnou nepříjemnost rychle vyřešíte.

Čištění plynového grilu

Pokud grilujete na plynovém grilu, pyrolýzu si rychle oblíbíte. Zní to složitě? Ne, není to vůbec složité. Jedná se o proces vypalování grilu. Stačí nastavit gril na maximální teplotu, zavřít víko a počkat. Extrémní teplo uvnitř grilu jednoduše spálí veškerý tuk a zbytky jídla. Asi po 20 minutách gril vypněte a rošty očistěte ocelovým kartáčem, abyste se zbavili připečených zbytků. Plynové grily jsou obvykle vybaveny odkapávací miskou. I ten je třeba čas od času vyjmout a vyčistit. Některé z nich lze dokonce vložit do myčky nádobí.

Důležité: Pokud máte plynový gril s litinovými rošty, nikdy je nemyjte mýdlem a mycím prostředkem. Při každém grilování se na nich vytvoří silnější patina (tenká vrstva tuku), která chrání materiál před korozí. Tu mýdlo zničí a s pečením musíte začít znovu. Chcete-li rošty udržovat, můžete je pravidelně potírat kartáčem nebo stříkat žáruvzdorným olejem nebo olejem ve spreji. Nejvhodnější dobou k tomuto úkonu je doba, kdy gril po pečení vychladne. Další důležité informace o grilování s plynovým grilem najdete v našem průvodci na toto téma!

Čištění grilu na dřevěné uhlí

Pokud máte gril na dřevěné uhlí, je nejlepší nechat rošt nejprve vychladnout na takovou teplotu, abyste ho mohli držet v ruce. Oblíbený tip na čištění nerezových roštů: zabalte rošt do novin a navlhčete je. Poté ji lze snadno vyčistit houbičkou a prostředkem na mytí nádobí. V podstatě zde platí opak litinových roštů: nerezovou ocel můžete opracovávat houbičkou a mýdlem, dokud se nezačne opět lesknout a třpytit. Protože nerezová ocel je obvykle od přírody odolná proti korozi, nemusíte se jí obávat.

Kromě novinové metody existuje mnoho dalších nápadů na čištění grilovacího roštu. Některé z nich jsou: jedlá soda a citron, cola, ocet a mnoho dalších. Naším cílem je namočení a následné opláchnutí bez větší námahy. Protože všichni víme, že namočené je napůl opláchnuté, že?

A teď: hurá na grilování!!

A tím se dostáváme k závěru našich tipů na grilování. Pokud máte nyní chuť grilovat, podívejte se do našeho obchodu a vyberte si svůj nový gril snů. Najdete zde také velký výběr příslušenství. Inspiraci na recepty jsme vám již poskytli výše. Máme však také vhodné recepty podle vašich preferencí pro jiné příležitosti. Klikněte zde pro přehled všech receptů v časopise. Vyfiltrujte si je podle své nálady. Doufáme, že vás jejich příprava bude bavit!

Written by:

Svenja se v kuchyni ráda zaměřuje na nejmenší detaily. Testuje vše od občerstvení a rychlých receptů až po vícechodové menu, dokud to nebude dokonalé.