Essbare Blüten: Infos, Tipps und Rezepte

Jedlé květiny: Seznamte se s novým trendem

Znáte jedlé květiny? Jsou hitem tohoto jídla! Většina květů je skutečně jedlá, má různé chutě a může být skutečným obohacením vašich kuchařských a pekařských výtvorů. Jedlé květiny jsme si prohlédli blíže a podrobněji. Které jsou jedlé? Které rozhodně ne? A co vlastně můžete z jedlých květů vyrobit?

Upozornění: Ne všechny květy jsou jedlé! Ani do našeho článku nebylo možné zahrnout všechny jedlé květiny. Proto si vždy před konzumací ověřte, zda jsou květy, které chcete použít, skutečně vhodné ke konzumaci.

Obsah článku

Které květy jsou jedlé?

Připravili jsme pro vás základní přehled jedlých květin. Není to však zdaleka definitivní. Kategorie „jedlé květiny“ je téměř nekonečná, a proto budete objevovat stále nové. Pro lepší přehlednost jsme náš základní přehled rozdělili do čtyř kategorií.

Byliny

tymián, bazalka, rozmarýn, majoránka, šalvěj, pažitka

Zelenina

nasturtium, pampeliška, cuketa

Ovoce a bobuloviny

Květy černého bezu, třešňové květy

Květiny

Sedmikráska, měsíček lékařský, okvětní lístky růží, fialka, levandule, slunečnice, pelargonie, ibišek, karafiáty, chrpa, sléz, pomněnka, brutnák, heřmánek, máta, řebříček, krokus, lilie, květ magnólie, květ pivoňky

Jedlé květiny – co s nimi můžete dělat?

Jedlé květy se berou pinzetou.

Jedlé květy lze v kuchyni využít mnoha způsoby. Základním pravidlem je, že žádná pravidla neexistují. Záleží jen na vaší představivosti a kreativitě. Používejte květiny tak, jak je máte rádi. Dáváme je například do kostek ledu a používají se také ke zdobení dortů nebo jiných pekařských výrobků. Jsou vhodné i pro nápoje, čaje nebo limonády. Jedlé květiny vám jídlo zvýrazní nejen vizuálně, ale i chuťově.

Věděli jste, že se jedlé květy používají v tradičních pokrmech z různých regionů?

Středomořská kuchyně: Ve středomořské kuchyni se bylinky, jako je tymián, bazalka, rozmarýn a šalvěj, často používají jako koření a jejich květy najdete například v salátech.

Asijská kuchyně: V asijské kuchyni se květiny, jako jsou chryzantémy, lilie a lotosové květy, používají do čaje a dalších nápojů. Třešňové květy jsou oblíbené v japonské kuchyni.  

Indická kuchyně: V indické kuchyni se květy růží, koriandru nebo ibišku používají do kari, čatní a dalších pokrmů.

Francouzská kuchyně: Ve francouzské kuchyni se do dezertů a sladkých pokrmů používají květy, jako jsou fialky, levandule a okvětní lístky růží. Například v makronkách a crème brûlée.

Mexická kuchyně: v mexické kuchyni najdete květy nasturtium, ibišku nebo měsíčku v salátech a salsách.

Květiny a jejich zvláštní vlastnosti

Jedlé květy nejsou jen dekorativní. Mohou také hrát specifickou roli v pokrmech. Vybrali jsme pro vás několik příkladů.

  1. Vůně: Mnoho jedlých květů má jedinečnou vůni, která může být sladká, kořeněná nebo dokonce ostrá, v závislosti na druhu květu. Květiny mohou přirozeně ochutit pokrmy a dodat jim zvláštní chuť.
  1. Barva: Jedlé květy jsou často barevné a mohou přirozeně zkrášlit pokrmy. Jsou dobrou ozdobou a mohou z jednoduchého pokrmu udělat něco výjimečného.
  1. Výživné látky: některé jedlé květy, jako například nasturcie a fialky, obsahují živiny, například vitamin C a antioxidanty, které mohou mít pozitivní vliv na zdraví.
  1. Pozitivní dopad na zdraví: Některé jedlé květy, například levandule, se používají pro svůj uklidňující účinek na nervovou soustavu, zatímco měsíček lékařský se díky svým protizánětlivým vlastnostem může používat ke zmírnění bolesti a zánětu.

Varování: tyto květy NEJSOU jedlé!

Posuňte své kulinářské umění na vyšší úroveň s jedlými květinami. Jsou opravdu velkolepé!

Navzdory krásným zářivým barvám a příjemné vůni nejsou všechny květy jedlé. Asi vás nepřekvapí, že mnohé květiny jsou smrtelně nebezpečné. A není jich málo. A to do té míry, že na severu Anglie, nedaleko města Alnwick, najdete jedovou zahradu. Botanická zahrada plná jedovatých a dokonce smrtelně jedovatých rostlin. Vybrali jsme ty nejedlé květiny, které se vyskytují v naší oblasti.

  1. Oleandr – obsahuje glykosid, který může vést k srdeční arytmii a otravě.
  1. Andělská trumpeta – obsahuje vysoce psychoaktivní alkaloidy, které mohou způsobit halucinace a otravu.
  1. Konvalinka – obsahuje kardioaktivní glykosidy, které mohou způsobit srdeční arytmii a otravu.
  1. Šafrán luční – obsahuje jed kolchicin, který může způsobit těžkou otravu s nevolností, zvracením a selháním krevního oběhu.
  1. Datura – obsahuje psychoaktivní alkaloidy, které mohou způsobit halucinace a otravu.
  1. Náprstník – obsahuje kardioaktivní glykosidy, které mohou způsobit srdeční arytmii a otravu.
  1. Vánoční hvězda – obsahuje jed Helleborin, který může způsobit těžkou otravu s nevolností, zvracením a křečemi.
  1. Delphinium – obsahuje jed, který může způsobit nevolnost, zvracení a křeče.
  1. Krokusy – mohou způsobit žaludeční potíže, průjem a zvracení.
  1. Brambořík – obsahuje jed, který může způsobit nevolnost, zvracení a křeče.
  1. Rulík zlomocný – obsahuje jed atropin, který může vést k otravě s příznaky, jako jsou poruchy vidění, sucho v ústech a zvýšená srdeční frekvence.

Kde koupit jedlé květiny

Vsadíme se, že vás jedlé květiny začaly lákat. Zvláště pokud v kuchyni rádi experimentujete. Otázkou však je, kde koupit jedlé květiny? Poradíme vám!

Supermarket: některé supermarkety a obchody s potravinami se zaměřením na nepříliš běžné potraviny nabízejí také jedlé květy. Často se jedná o růže, fialky, nasturcie a jedlé květinové směsi. Podívejte se do oddělení ovoce a zeleniny.

Sobotní trh: Stánky specializované na prodej bylinek a koření jsou na trzích a tržištích poměrně časté. Jedlé květiny si můžete koupit také na trhu. Jsou čerstvé a jejich výběr závisí na ročním období.

Internet: Na internetu si můžete koupit vždycky všechno. Také jedlé květiny. Existují specializovaní dodavatelé s širokou nabídkou produktů, kteří vám je dodají přímo domů.

Sbírejte je: například na zahradě nebo na louce. Pozor, toto je rada pouze pro ty, kteří se v tom opravdu vyznají. Existuje mnoho druhů, které jsou si navzájem velmi podobné, a lidé si je často pletou. Může se stát, že nakonec místo jedlých nasbíráte nejedlé. Pokud sbíráte květiny, vždy je před použitím důkladně omyjte.

Jedlé květy v našich receptech

Navnadili jsme vás natolik, že už googlujete, kde koupit jedlé květy a jak je připravit. Jsme rádi, že jsme vás inspirovali. Pomůžeme vám také s výběrem receptů.

Naším letošním letním hitem jsou určitě kostky ledu se zmrzlými květinami. Stačí vzít formu na kostky ledu, naplnit ji vodou a opatrně do ní vtlačit květy. Tip: Pokud formu umístíte do velké nádoby a přikryjete ji fólií, kostky ledu se zmrazí rovnoměrněji a budou průhlednější. Takto si můžete ještě více vychutnat velkolepé kostky ledu!

Written by:

Svenja se v kuchyni ráda zaměřuje na nejmenší detaily. Testuje vše od občerstvení a rychlých receptů až po vícechodové menu, dokud to nebude dokonalé.