Tipps gegen Hitze: Frau öffnet Vorhänge

Jak přežít letní vedra: Tipy, recepty a triky proti extrémním vedrům

Šplhají venkovní teploty vysoko nad 30 °C a vy už si zoufáte? Pak jste na správném místě! Připravili jsme pro vás obsáhlý návod, jak se vypořádat s letními vedry. Díky nám si užijete léto a zůstanete v pohodě. Ať už v interiéru nebo venku, s recepty, tipy nebo našimi mašinkami. Pojďme se ponořit do tipů a triků, abyste se už netrápili s hrozným vedrem.

Obsah článku: Jak přežít letní vedra

 1. Jak ochladit byt?
  Praktické tipy pro domácnost
  Jak správně chladit pomocí ventilátoru a klimatizace
 2. Zůstaňte svěží
  Jak se oblékat v horku?
  Správná strava proti horku
  Chovejte se v horku zodpovědně
 3. Zůstaňte v pohodě a bavte se
  Nápoje a pochoutky
  Rozptylte se

Jak ochladit byt?

Samozřejmě existuje mnoho způsobů, jak si během veder zajistit příjemně hladký chod domácnosti. Možná i vy máte nějaký osvědčený trik. V zásadě však existuje několik základních zásad. Samozřejmě můžete použít i šikovnou mašinku. Jak tedy zajistit, abyste se doma cítili příjemně a užili si léto tak, jak vám to vyhovuje?

Praktické tipy pro domácnost

Pokud chcete, aby byl váš domov při teplotách nad 30 °C co nejchladnější, zkuste dodržovat několik základních pravidel:

 • Dveře a okna nechte zavřené.
 • Přes den zatahujte žaluzie nebo závěsy.
 • Pokud je to možné, větrejte pouze pozdě večer nebo brzy ráno.
 • Větráte během dne? Potom větrejte přerušovaně.
 • Pokud je to možné, sušte prádlo venku.
 • Vypněte a odpojte nepoužívané elektrické spotřebiče.

Obecné pravidlo tedy zní: Snažte se zabránit pronikání tepla do vašeho domova. Jakmile je byt skutečně vyhřátý, je obtížné se tepla zbavit. Kromě toho, jak bojujete s horkem ve svém domě, hledejte místa, kde se můžete ochladit. Osvědčeným tipem je bazén nebo jezero.

Jak správně chladit pomocí ventilátoru a klimatizace

Žena zapíná klimatizaci

Nabídka chlazení společnosti Klarstein je opravdu bohatá. Najdete zde vše od ventilátorů až po klimatizace. Pro taková řešení se rozhodněte zejména tehdy, pokud se váš domov přehřívá opravdu rychle. Vždy však dbejte na jejich správné používání a používejte je s mírou. Co tím myslíme?

 • Při vysokých teplotách nastavte klimatizaci tak, aby ochlazovala interiér o maximálně 6 °C oproti venkovní teplotě. Pokud ochladíte místnost na 25 °C, zatímco venkovní teplota je 40 °C, může velký teplotní rozdíl vést k problémům s krevním oběhem a k bolestem hlavy.
 • Ventilátory byste měli vždy umístit tak, aby mohly cirkulovat vzduch v místnosti, ale nefoukaly přímo na vás nebo na ostatní. Přímý studený vzduch může způsobit ztuhlost svalů a bolesti hlavy.
 • Důležitým faktorem pro správné chlazení je také vlhkost vzduchu. V ideálním případě by se relativní vlhkost měla pohybovat kolem 50 %. Pokud je v místnosti více vlhkosti než venku, může být vnitřní klima velmi nepříjemné.

Chcete se připravit na léto a koupit klimatizaci? Nabídka společnosti Klarstein je skutečně rozsáhlá a my jsme pro vás připravili také podrobného průvodce, jak a podle čeho vybírat klimatizaci. Naše srovnání vám jistě pomůže správně se rozhodnout.

Zůstaňte svěží, i když je venku horko

Nejen domov potřebuje ochladit. Zejména v horku musíte být v pohodě! Neříkáme vám nic nového, když připomínáme, že horko je pro naše tělo velmi vyčerpávající. Řiďte se proto našimi radami a tipy, abyste zbytečně nezatěžovali své tělo a nevystavovali se zbytečnému riziku. Na co byste si měli dát pozor: V horku jsou ohroženy zejména děti, nemocní lidé a starší osoby. Pomozte jim, aby se v extrémním horku cítili pohodlně.

Jak se oblékat v horku?

Když je horko, jsou samozřejmě nejlepší plavky. V práci by vás však za takový outfit pravděpodobně nepochválili. Zde je několik tipů, jak zabránit tomu, aby se vaše oblečení stalo příčinou nadměrného pocení. Noste volné a vzdušné oblečení z lehkých látek, jako je len, hedvábí nebo viskóza. V ideálním případě by letní oblečení mělo být také ve světlých barvách, protože tmavé barvy světlo pohlcují, místo aby ho odrážely.

Správná strava proti horku

Znáte to! Venku je velké horko a na jídlo ani nepomyslíte. Na plnohodnotný oběd o dvou chodech už vůbec ne. Nebojte se, pokud jde o správné stravování, víme, jak přežít horké léto. Když jíme hodně těžkých a tučných jídel, naše tělo musí vynaložit hodně energie na jejich správné trávení. Proto je v době, kdy je venku horko, důležitější než kdy jindy jíst lehkou a vyváženou stravu. Užívejte dostatek vitamínů, jezte ovoce a zeleninu a vyhýbejte se tučným jídlům. Chcete se trochu inspirovat? Podívejte se na naše letní recepty.

Chcete-li zahnat hlad, inspirujte se našimi letními recepty:

V horku se chovejte zodpovědně

Již jsme se zmínili, horko je pro naše tělo velmi vyčerpávající. Proto se musíme vědomě chovat tak, abychom svůj organismus ještě více nezatěžovali. Toto jsou naše tipy, jak ulevit svému tělu v horku.

 • Nosit správné oblečení
 • Omezte fyzicky náročné činnosti
 • Chraňte svou pokožku před sluncem a používejte opalovací krém
 • Nezůstávejte příliš dlouho na přímém slunci
 • Pokud se cítíte přehřátí, nejezte a nepijte nic ledového
 • Nevystavujte své tělo nadměrným teplotním výkyvům
 • Pijte hodně vody
 • K ochlazení používejte žínku vypranou ve studené vodě nebo termosku naplněnou studenou vodou
 • Chlaďte si zápěstí, pokud máte problémy s krevním oběhem

Buďte v pohodě a bavte se

Toto je pravděpodobně nejdůležitější bod našeho průvodce. Bez ohledu na to, jak moc nás horko sužuje, měli bychom být rádi, že máme hezké léto. Někdy je příliš chladno, jindy teplo, větrno, někdy příliš deštivo. Počasí však nakonec nezměníte a měli byste se o něj vždy co nejlépe postarat. Díky našim tipům byste se měli vždy vyhnout horku. Proto máte možnost si léto a slunce opravdu užít. Rádi bychom vám ukázali, co přesně máme na mysli!

Nápoje a pochoutky

Kdy jindy si vychutnat ledové pochoutky než v létě, že? Chladivé nápoje, lahodné zmrzliny, koktejly, mléčné koktejly a další pochoutky jsou charakteristickým znakem léta. Jak jsme již uvedli: Pokud je extrémní horko a vaše tělo je již přehřáté, neměli byste to s ledovými dobrotami přehánět. Když jíme něco studeného, naše tělo to musí nejprve zahřát, aby to mohlo zpracovat. Ledové nápoje a pochoutky nás proto ještě více zahřívají, protože tělo musí vynaložit energii na zahřátí ledové pochoutky.

Zmrzlinu a podobné pochoutky proto doporučujeme pouze v případě, že jste se již dostatečně zchladili, nebo pokud se podle našich rad stále udržujete v přiměřené teplotě. Pak už těmto chutným receptům nestojí nic v cestě:

V portfoliu společnosti Klarstein najdete celou řadu mašinek, které vám pomohou připravit ledové osvěžení doma téměř na jakýkoli způsob. Oblíbené jsou zmrzlinovače, které umí vyrobit opravdu lahodnou krémovou zmrzlinu, sorbet nebo dokonce mražený jogurt. Najdete zde však také výrobníky ledu, jejichž kostky budou chladit vaše sklenice. Mimochodem, věděli jste, že dvoustěnné sklenice udržují teplotu lépe než klasické? Studené nápoje v nich vydrží déle studené. Což je v tomto případě opravdu žádoucí.

Rozptýlit se a zapomenout na horko

Tipy proti horku: Vodní prvky v zahradě

Nezapomeňte se bavit a užívat si léto! Můžete se zchladit a zároveň se bavit. Na zahradě nebo na terase ve vlastním bazénu, na pláži u jezera s přáteli a rodinou nebo při různých vodních sportech. I taková zahradní hadice poslouží jako dobrý nástroj k ochlazení a zábavě. A pokud už doma nějakou máte, doporučujeme vám podívat se také na zahradní sprchy od společnosti blumfeldt. Mnohé z nich jsou mobilní, praktické a velmi snadno se instalují.

Existuje mnoho způsobů, jak se v létě ochladit. Naše tipy proti horku vám pomohou zachovat si chladnou hlavu v každé situaci. Doufáme, že jsme vám pomohli a že si příští léto opravdu užijete!

Written by:

Svenja se v kuchyni ráda zaměřuje na nejmenší detaily. Testuje vše od občerstvení a rychlých receptů až po vícechodové menu, dokud to nebude dokonalé.