culinary herbs in flowers sill in the sunny kitchen

Bylinky jsou pokladem kuchyně, vypěstujte si je

Bylinky jsou zdravé, estetické a chutné. I z nudného jídla dokážou udělat skutečný gastronomický zážitek. Nejlepší jsou samozřejmě čerstvé bylinky. A to není žádný problém! Poradíme vám, jak pěstovat bylinky v bytě. Vaše kuchyně ožije a bude krásně vonět.

Pěstováním vlastních bylinek šetříte životní prostředí a děláte krok směrem ke konceptu zero waste, tj. bezodpadové kuchyně. Zbavíte se sáčků a obalů, ve kterých se bylinky, ať už čerstvé nebo sušené, prodávají. Samozřejmě také ušetříte peníze.

Jak pěstovat bylinky v květináči?

Jak pěstovat bylinky v květináči v kuchyni? Bylinky potřebují hodně světla, proto je pěstujte v blízkosti okna, ideálně pokud je květináč přímo na okenním parapetu. Dalšími důležitými pravidly pro pěstování bylinek v květináči jsou kvalitní půda a dostatečná vlhkost. S vodou to však nepřehánějte, zalévejte, když je půda suchá, do hloubky asi 1–2 cm.

Dobrá půda pro bylinky musí mít dostatek živin a musí být dostatečně propustná pro vzduch a vodu. Můžete použít speciální bylinkovou zeminu nebo si vyrobit vlastní z kompostu, rašeliny a písku.

Bylinky do kuchyně jsou chutné a osvěží vaši kuchyni.

Otázkou je také vhodná nádoba. V ideálním případě by měl mít na dně odtokové otvory, aby mohla přebytečná voda v případě potřeby odtékat. Měli byste také zvážit velikost nádoby v závislosti na velikosti rostlin a množství potřebné zeminy.

Řešením může být i pokojový květináč. Může regulovat množství světla, zajišťovat pravidelnou vlhkost nebo dokonce umožnit pěstování bylinek bez půdy.  

V neposlední řadě je důležitý také výběr bylinek. Některé jsou lépe přizpůsobené pěstování v interiéru než jiné. Mezi vhodné bylinky patří například bazalka, meduňka, máta, tymián, majoránka a rozmarýn.

Květináče na bylinky do kuchyně

Vybírání květináčů s bylinkami do kuchyně může být kreativní zábava. Klasická terakota není podmínkou. Můžete si vybrat z několika materiálů. Vhodné jsou například průhledné skleněné květináče, protože propouštějí světlo skrz stěny nádoby a umožňují vidět kořeny rostlin. Buďte však opatrní, jsou poměrně křehké a mohou být citlivé na změny teploty.

Také keramické květináče jsou citlivé na změny teploty. Jsou také těžší a v některých případech mají vyšší cenu. Drobné nedostatky jsou vyváženy příjemným estetickým vzhledem a dlouhou životností, pokud je vždy zajištěno okolní prostředí.

Mohlo by vás zajímat: Čaj je zdravý a přináší potěšení

Možná vás také napadlo, že k bylinkám se hodí dřevěný květináč. A máte pravdu, je to velmi pěkná estetická souhra. Dávejte však pozor, aby dřevo nezačalo plesnivět. Samozřejmě nesmíme zapomínat ani na plastové nádoby. Jsou lehké, cenově dostupné a dodávají se v různých typech, velikostech, barvách a dokonce i tvarech.

dostupné a dodávají se v různých typech, velikostech, barvách a dokonce i tvarech. Pokud nemůžete květináč umístit přímo na okenní parapet, jistě vám pomůže stojan na bylinky. Ten umožňuje zavěšení květináče na zeď nebo jeho estetické umístění v prostoru. Nemusí to však být nutně kuchyně. Vaší kreativitě se meze nekladou.

Jak sušit bylinky v troubě, na papíře nebo v sušičce?

Pokud se vaše nadšení pro pěstování bylinek v bytě změnilo v nadměrnou sklizeň a obáváte se, že vám bylinky shnijí, můžete je usušit. Můžete je sušit nejpřirozenějším způsobem, na pečicím papíře, ale je důležité, abyste je nesušili na přímém slunci a aby byla místnost dobře větraná. Takové sušení však trvá poměrně dlouho.

Rychlejším způsobem je sušička ovoce, která může mít dokonce speciální program pro sušení bylinek. Pokud tomu tak není a musíte vše nastavovat ručně, pak vždy zvolte nízké teploty. Výhodou sušičky může být automatické odvětrávání vlhkosti. Dávejte však pozor, abyste s bylinkami nikdy nesušili nic jiného, například ovoce. Tím se bylinné aroma „nasákne“.

Jak sušit bylinky v troubě? Předehřejte troubu na 35 až 45 °C, bylinky dobře omyjte a osušte, aby během sušení neplesnivěly. Kousky by měly být stejně velké, aby se rovnoměrně vysušily. Proto v případě potřeby jednotlivé rostliny natrhejte nebo seřízněte. Rozložte je na plech nebo na sušák a dávejte pozor, aby se vzájemně nepřekrývaly. Sušení trvá až 2 hodiny, poté bylinky vyjměte a nechte vychladnout.

Sušené bylinky vydrží až 12 měsíců.

Skladujte je na suchém a tmavém místě

Skladování by mělo probíhat na suchém a tmavém místě. Velmi dobrou volbou jsou skleněné nebo keramické vzduchotěsné nádoby. Pokud budete bylinky skladovat v tmavé spíži, nebojte se použít nádoby z čirého skla.

Na štítek, který nalepíte na nádobu, napište kromě názvu bylinky také datum sušení. V závislosti na druhu byliny by se měly skladovat maximálně 6 až 12 měsíců. Pak ztratí svou vůni a chuť.

Tyto bylinky by doma neměly chybět

Které bylinky do kuchyně jsou nejoblíbenější? Samozřejmě záleží na tom, co máte nejraději. Vybrali jsme ty, které se vyplatí mít vždy po ruce:

  • Bazalka je vhodná k ochucení pizzy, těstovin a různých omáček.
  • Meduňka je skvělá do salátů, nápojů a dezertů.
  • Máta je skvělá do salátů, nápojů a dezertů.
  • Tymián příjemně ochutí masové pokrmy, omáčky a polévky.
  • Majoránka, rozmarýn a oregano se používají velmi podobně jako tymián.
  • Rozmarýn: Rozmarýn je vhodný do masových pokrmů, zeleniny a různých pečených jídel.
  • Zkuste petrželovou nať použít do salátů, polévek a různých omáček.

Co vařit s bylinkami?

Při vaření mějte na paměti, že bylinky mohou mít výraznou chuť. Pokud jich přidáte hodně, mohou přebít chuť ostatních ingrediencí a zkazit zážitek z jídla. Mějte také na paměti, že sušení zvyšuje intenzitu chuti a vůně nekterých bylinek. U sušených bylinek proto buďte obzvlášť opatrní.

Bylinky lze do pokrmu přidávat v různých dobách vaření, aby se dosáhlo různé vyváženosti chutí. Tvrdé bylinky, jako je tymián nebo rozmarýn, by se měly do pokrmu přidávat na začátku vaření, aby se dostatečně rozvařily. Citlivé bylinky, jako je koriandr nebo bazalka, by se měly přidávat až na konci vaření, aby se zachovala jejich chuť a vůně.

bylinky přidávejte vždy postupně a jídlo průběžně ochutnávejte. Mějte také na paměti, že chutě se v jídle spojují i po uvaření. Takzvaně „dojdou“. Jinými slovy, pokud vaše jídlo chutnalo perfektně hned po uvaření, druhý den může být jeho chuť výraznější.

Nejlepším způsobem, jak si osvojit používání bylin, je však praxe a experimentování. I když se něco nepovede, vůbec to nevadí, důležité je zkoušet, objevovat a experimentovat. Například i s kombinací bylinek v jednom pokrmu. Něco takového může být náročné, ale pokud najdete správnou kombinaci chutí, výsledek bude stát za to!

Byliny a pozitivní vliv na zdraví? Jasně!

Pozitivní vliv bylin na zdraví by neměl být přehlížen. Koneckonců si pravidelně kupujeme nejrůznější bylinné čaje na drobné zdravotní potíže. Bylinky do kuchyně mají také pozitivní vliv na naše zdraví.

Bazalka je poklad. Má vysoký obsah antioxidantů, které pomáhají chránit tělo před poškozením způsobeným volnými radikály. Pomáhá snižovat stres a úzkost, zlepšuje trávení tím, že podporuje uvolňování žaludečních šťáv a podporuje peristaltiku tlustého střeva. Díky vysokému obsahu vitaminu C také podporuje imunitu. Navíc lístky bazalky vypadají na mozzarelle dokonale.

Meduňka má protizánětlivé účinky, zlepšuje trávení a spánek a může dokonce pomoci při bolestech hlavy. Uvolňuje serotonin, který pomáhá zmírňovat bolest. Pokud jste nachlazení, meduňka uvolní hleny a pomůže vám je vykašlat.

Máta je bohatá na antioxidanty a obsahuje velké množství vitaminů A a C, které jsou důležité pro zdraví očí a imunitní systém. Obsahuje také látky, které mohou pomoci při zažívacích potížích. Mentol obsažený v mátě má analgetické a protibolestivé účinky a může pomoci zmírnit bolest a napětí. Používá se také ke zmírnění dýchacích potíží, jako je astma a bronchitida. Nebo dokonce zvyšuje chuť k jídlu.

Tymián má silné antibakteriální účinky, které mohou pomoci v boji proti různým typům bakterií, včetně těch, které jsou odolné vůči antibiotikům. Některé studie také naznačují, že tato bylina může mít silné antivirové účinky, které by mohly být prospěšné při prevenci nebo léčbě infekcí dýchacích cest. Má také potenciál zlepšovat zdraví srdce tím, že snižuje hladinu cholesterolu a krevní tlak.

Rozmarýn obsahuje velké množství přírodních antioxidantů, které chrání tělo před poškozením volnými radikály. Je také bohatý na kyselinu rozmarýnovou, která má silné protizánětlivé účinky. Podporuje imunitu, léčí zažívací potíže a prospívá růstu vlasů, protože obsahuje železo, hořčík a vitamin B6.

Bylinky do kuchyně v květináčích na bílém pozadí.