Frühjahrsputz: So macht es Spaß

Zjednodušte si jarní úklid: máme tipy a triky, jak si ho užít

Jaro je tady a s ním i jarní úklid, jste připraveni? Toto roční období je oslavou otevřených oken, čerstvého vzduchu a touhy něco dělat. Pro mnohé je to také jediné období v roce, kdy mají náladu na úklid a reorganizaci domácnosti. Připravili jsme pro vás několik tipů a triků, které vám pomohou vytěžit z jarního úklidu maximum. Vybrali jsme také tipy na konkrétní pomůcky. Pokud vám při úklidu pomáhá kontrolní seznam, připravili jsme ho pro vás. Čeká na vás, až si ho stáhnete.

Obsah článku

Proč je jarní úklid důležitý?
Jak se efektivně připravit
Pomocníci pro usnadnění úklidu
Jak efektivně vyčistit celý dům
Rodinný úklid?
Kontrolní seznam pro jarní úklid: místnost po místnosti
Budete se cítit lépe

Proč je jarní úklid důležitý?

Jarní úklid má na náš život podstatně větší vliv, než by se na první pohled mohlo zdát. Pro zdraví je důležitá především čistota. Pravidelné čištění a úklid také prodlužuje životnost interiéru vašeho domu nebo bytu. V neposlední řadě má dobře uspořádaný domov bez nepořádku pozitivní vliv na vaše duševní zdraví.

Proč je kolem jarního úklidu takový rozruch? Protože se jedná o velký, zásadní, generální úklid, při kterém byste měli věnovat pozornost opravdu každému koutu svého domova. Vyčistěte skříně, zásuvky, police, utřete prach, případně opravte drobné oděrky. Určitě vám pomůže, když si napíšete seznam toho, co musíte udělat.

Po jarním úklidu se budete cítit lépe. Určitě jste udělali něco pro sebe, svou rodinu a domácnost, vaše prostředí je najednou světlejší, lépe voní a možná jste konečně provedli drobnou reorganizaci, kterou jste chtěli udělat už tak dlouho.

Jak se efektivně připravit

Úklid před jarním úklidem

Než začnete uklízet: Projděte si celou domácnost a promyslete, čemu je třeba věnovat při úklidu větší pozornost, které krabice nebo skříně je třeba roztřídit, které úložné prostory je třeba jen uklidit. Neváhejte nepotřebné věci vyhodit nebo darovat. Je dobré si uvědomit, že méně je někdy více.

Pokud jsou vyřazené věci ještě použitelné, můžete je darovat přátelům nebo charitě. Podle myšlenky nulového odpadu se nemusí vše přímo vyhodit.

Pomocníci pro usnadnění úklidu

Co budete potřebovat na jarní úklid? Pokud jde o čisticí prostředky, nemusíte to s nimi přehánět. Doporučujeme:

  • čistič skla,
  • univerzální čisticí prostředek,
  • hygienický čisticí prostředek,
  • čistič vodního kamene pro armatury a koupelny,
  • čistič na čalounění, záclony atd.

Pokud máte speciální podlahy nebo nábytek, můžete tento seznam samozřejmě doplnit o speciální čisticí prostředky. Ale s těmito pěti můžete v podstatě vyčistit jakýkoli povrch a jakoukoli místnost.

Kromě toho zde najdete malý seznam čisticích pomůcek, které již pravděpodobně máte doma:

  • houbičky,
  • čisticí hadřík,
  • lešticí hadřík,
  • mop na podlahu,
  • kbelík.

I v tomto případě je seznam zvládnutelný, že? Ve třetí kategorii bychom vám rádi představili několik produktů, které vám s jarním úklidem určitě pomohou, i když možná ne všechny jsou naprosto nezbytné:

Jak efektivně vyčistit celý dům

Máte za sebou velký úklid a teď je na řadě „detailní“ úklid místnosti po místnosti? Zdá se vám to jako obrovský úkol? Nemusí to tak být. Díky našemu kontrolnímu seznamu, který najdete v předposlední kapitole, na nic nezapomenete a budete přesně vědět, jak postupovat krok za krokem.

Máme pro vás několik tipů, které vám pomohou uklízet rychleji a efektivněji:

Začněte s činnostmi, které trvají déle. Pokud například chcete vyprat povlaky na polštáře, záclony atd., udělejte to jako první, aby mohly uschnout, zatímco budete dělat ostatní práce. Pokud musíte něco namočit, platí totéž.

Při úklidu doporučujeme projít místnost shora dolů. Při stírání a utírání prachu se na podlaze objevují žmolky a drobky. Proto by se podlaha měla vysávat a vytírat jako poslední.

Dávejte pozor na rohy a malé předměty. Otírání lampy, třídění a utírání „zásuvky na všechno” nebo vysávání a čištění pohovky jsou věci, které máme tendenci přehlížet.

Úklid je vždycky zábavnější, když při něm vytvoříte něco nového. Trochu přestavte nebo obměňte dekoraci místnosti. Nové polštáře nebo potahy? Buďte kreativní a vneste do svého domova rozmanitost.

Provoňte si domov, pomáhá to. Příjemná vůně, která vám zvedne náladu, je jen začátek. Při výběru čisticích prostředků se nezaměřujte pouze na jejich čisticí schopnost, ale hledejte také vůně, které jsou vám příjemné. Při úklidu zapalte vonné svíčky, v koši na prádlo mějte hadřík navlhčený esenciálním olejem a ve skříni mýdlo nebo levandulové sáčky. To vše vám zpříjemní úklid a zlepší zážitek z jara.

Rodinný úklid?

Jarní úklid není práce jen pro jednoho! Zapojte také svou rodinu. Nechte děti uklízet a smýčit. Rozdělte si úkoly a každému dejte malý kontrolní seznam, kde si může odškrtnout splněné úkoly. Z jinak neoblíbené činnosti se stane zábavná rodinná aktivita a vy vyhrajete hned dvakrát. Uděláte si pořádek a strávíte čas se svými blízkými.

Mimochodem, děti se rychle naučí, proč je důležité uklízet a naučí se vše, co potřebují. Po úklidu se můžete společně těšit z čistého domova a třeba se i něčím odměnit?

Kontrolní seznam pro jarní úklid: místnost po místnosti

Motivovali jsme vás a už hledáte víkend, který strávíte jarním úklidem? Pak pro vás máme užitečný nástroj: Připravili jsme pro vás kontrolní seznam úklidu pro každou místnost. S touto pomůckou na nic nezapomenete a motivací pro vás bude, když uvidíte odškrtávané položky. Je to neuvěřitelně uspokojující, věřte nám!

Budete se cítit lépe

Poslední věc, která vás během jara láká, je úklid? Jsme si jisti, že s našimi tipy zvládnete práci rychleji a že si díky jinak neoblíbeným činnostem vyčistíte i hlavu. Představte si to: čistá okna, čerstvě vyprané záclony, čisté podlahy, vytříděné skříně… v takovém prostředí budou každodenní činnosti mnohem příjemnější.

Mimochodem: pokud si chcete doma vytvořit lepší klima, doporučujeme naše čističky vzduchu. Zejména pro alergiky jsou nenápadní pomocníci přímým krokem ke kvalitnějšímu životu. Zajišťují optimální klima, čistí vzduch a zajišťují dobrou vlhkost.

Přejeme vám hodně motivace a zábavy při jarním úklidu a doufáme, že vás naše tipy přiměly začít!

Written by:

Svenja se v kuchyni ráda zaměřuje na nejmenší detaily. Testuje vše od občerstvení a rychlých receptů až po vícechodové menu, dokud to nebude dokonalé.