Ostereier natürlich färben: Ostereier werden im Karton mit Blumen-Deko gezeigt

Přírodní barvení velikonočních vajec

Pro většinu lidí je barvení velikonočních vajíček stejnou součástí Velikonoc jako pečení cukroví součástí adventu. Ať už je hledáte na zahradě, jako součást velikonočního oběda, nebo na vás čekají v útulném velikonočním hnízdě: letos barvíme naše velikonoční vajíčka přírodními barvami.

Vždycky jste si kupovali barevná plata v supermarketu? Přírodní a zářivé barvy si snadno vyrobíte sami – a obvykle můžete suroviny ještě zpracovat. Skvělé, že? V našem malém průvodci najdete vše, co potřebujete, aby byly vaše Velikonoce ještě pestřejší!

 1. Tipy a obecné rady předem: Jak úspěšně barvit velikonoční vajíčka
 2. Která potravina dává jakou barvu? Náš jednoduchý seznam
 3. Pokyny: jak přirozeně barvit velikonoční vajíčka
 4. Jednobarevné jsou příliš nudné? Tipy a triky pro vzorovaná velikonoční vajíčka

Tipy a obecné rady předem: Jak úspěšně barvit velikonoční vajíčka

Než se vše pořádně vybarví, shromáždili jsme pro vás několik tipů a rad, díky kterým bude přírodní barvení velikonočních vajíček hračka. Tímto způsobem se můžete dokonale připravit na barvení a poté nebudete mít problémy se zbytky barvy nebo jinými nehodami.

 • Při barvení vajec přírodními barvivy můžete použít bílá a hnědá vejce. U bílých vajec jsou barvy jasnější a živější. Hnědá vejce mají tendenci vytvářet tmavé a tlumené odstíny. Experimentování je každopádně zábava!
 • Při nákupu vajec věnujte pozornost jejich původu, pokud je to možné: vejce od slepic z volného chovu mají obvykle stabilnější skořápku. Díky tomu jsou ideální pro barvení.
 • Aby vejce dobře chytila barvu, můžete skořápku zdrsnit trochou octa (stačí obyčejný kvasný ocet). Stačí přidat lžíci do vroucí vody nebo vejce před vložením do barevné lázně potřít octem.
 • Pokud je to možné, použijte k barvení vajec nebo k vaření barev starší smaltovaný hrnec. Některé barvy mohou být poměrně intenzivní a zanechávat stopy.
 • Před vařením nechte vejce několik hodin stát při pokojové teplotě. Tímto způsobem je mnohem větší šance, že vejce během vaření nepopraskají nebo dokonce neprasknou. Vejce před vařením nepropichujte. Chcete přece, aby vaše vejce byla co nejrovnoměrněji a bezchybně vybarvená.
 • Pokud je skořápka neporušená, vydrží barevná velikonoční vajíčka v lednici až dva týdny.
 • Takže na začátku to bylo docela dost vstupů. Se všemi těmito triky byste letos s velikonočními vajíčky opravdu neměli udělat chybu. Nyní se dostáváme k tomu nejzajímavějšímu. Barvy!

Která potravina dává jakou barvu? Náš jednoduchý seznam

Zobrazeny jsou potraviny pro přírodní barvení velikonočních vajec.

Let’s make it bunt! Než se pustíte do přípravy barev, vysvětlíme vám v této části, které potraviny jsou pro přírodní barvení velikonočních vajíček nejlepší, kde je sehnat a jaké barvy vytvářejí.

Červená: červená řepa, červené a bílé jedlé cibulové slupky
Žlutá: kurkuma, šafrán, mrkev
Zelená: špenát, čaj maté, petrželová nať
Modrá: červené zelí
Fialová: borůvky nebo borůvková šťáva a šťáva z černého bezu
Hnědá: káva nebo černý čaj

Všechny tyto ingredience můžete použít čerstvé a připravit z nich barvicí vývar, ve kterém později obarvíte vejce. Dobré vědět: V dobře zásobených bioprodejnách nebo lékárnách lze koupit například červenou řepu, kurkumu a špenát ve formě hotových prášků. Čerstvé suroviny však mají i své výhody: z vařeného červeného zelí nebo špenátu lze připravit chutný oběd nebo večeři.

Malý tip navíc: Pomocí domácího triku můžete snadno změnit některé barvy. Přidáte-li například lžíci sody nebo lžíci octa, změní se modrá barva červeného zelí na pastelově zelenou nebo jasně tmavě modrou. Pravidlo zní: trochu experimentujte a nenechte jedno vejce vypadat jako druhé!

Pravidla: správné množství pro vaše barvy

Zajímá vás, kolik ingrediencí potřebujete, abyste získali krásné a zářivé barvy na velikonočních vajíčkách? Na to existuje jednoduché pravidlo:

 • Potřebujete alespoň 100 g čerstvých surovin nebo asi 3 šálky na 1 litr vody.
 • Z prášků, čajů nebo bylinek obvykle stačí 30 g na 1 litr vody, abyste získali silně zbarvený vývar.
 • Pokud pracujete se šťávami (např. šťávou z černého bezu), měli byste se ujistit, že šťáva je 100%, a připravit si směšovací poměr půl litru šťávy a stejné množství vody.

Náš nákupní seznam: co potřebujete k barvení vajec

Takže teď: Připravte si všechny ingredience, co je potřeba, nakupte, a můžete začít. Abyste na nic nezapomněli, máme pro vás seznam všech věcí, které potřebujete k přírodnímu barvení velikonočních vajíček:

Pokyny: jak správně barvit vejce

Nyní můžete začít pracovat. Máte připravené všechny ingredience? Pak můžeme začít. Nejlepší na tom je, že barvení velikonočních vajíček je velmi snadné. Abychom vám to co nejvíce objasnili, máme pro vás jednoduchého průvodce:

 1. Pro přípravu barevného vývaru přiveďte suroviny pro jednotlivé barvy v hrnci k varu s vodou a poté je vařte na mírném ohni přibližně 30 minut.
 2. Současně můžete v samostatném hrnci uvařit vejce natvrdo. V závislosti na velikosti vajec postačí 10–12 minut.
 3. Přísady z barevného nálevu sceďte. Vejce i barvu nechte trochu vychladnout a pak je vložte do barvy. Vejce by měla být zcela ponořená a neměla by se dotýkat. Aby byl výsledek co nejrovnoměrnější, můžete je tu a tam trochu promíchat.
 4. Nyní vejce zabarvěte v nálevu od 30 minut až po několik hodin, podle toho, jakou barvu máte nejraději. Pokud dáte každému vajíčku jinou barvu, získáte mimořádně pestré velikonoční hnízdo.
 5. Když jste s barvou vajíčka spokojeni, vyjměte ho z barvicího vývaru pomocí polévkové naběračky nebo sběračky a nechte ho uschnout na kuchyňském papíře.
 6. Tento postup opakujte s libovolným počtem barev. Čím barevnější, tím lepší!

Jednobarevné je příliš nudné? Tipy a triky pro vzorovaná velikonoční vajíčka

Vzorovaná velikonoční vajíčka jsou zobrazena ve velikonočním hnízdě.

Kromě pestré palety barev můžete samozřejmě vytvořit i další varianty velikonočních vajíček. Aby byly letošní Velikonoce ještě pestřejší, máme pro vás v poslední kapitole našeho průvodce několik metod, jak velikonoční vajíčka doplnit o skvělé vzory. Buďte kreativní!

Rýžová metoda

Díky této metodě získáte velikonoční vajíčka se zajímavým a jedinečným mramorováním. Budete potřebovat šejkr (nebo prázdný vysoký kelímek od jogurtu s víčkem), 2 lžíce soli a několik kapek oblíbeného přírodního barviva na vejce. Rýži, barvu a vařené vejce vložte do sklenice, zavřete víčkem a co nejsilněji protřepejte – tak, aby se vše dobře promíchalo, ale ne příliš, aby se vejce rozbilo. Výsledkem je krásně kropenaté vajíčko, které se bude ve velikonočním hnízdě rozhodně vyjímat.

Metoda citronové šťávy

Touto metodou můžete na vajíčka přidat tečky, pruhy nebo jiné krásné vzory. Potřebujete jen připravené obarvené vejce, vatovou tyčinku a trochu citronové šťávy. Namočte vatový tampon do citronové šťávy a použijte ho jako tužku na vajíčko. Kyselina v citronové šťávě odstraní vrchní vrstvu barvy a odhalí vaše kreativní návrhy!

Metoda balení

Díky této metodě získají vaše velikonoční vajíčka skvělý obalový vzor. Stačí vzít gumičky nebo nitě a uvázat je kolem středu vajíčka. Poté ji vložte do barvy, jak je popsáno výše, nechte ji zaschnout a opatrně odstraňte provázky. Již nyní je patrný vzrušující „propletenec“.

Metoda nálepek

Pokud chcete na velikonoční vajíčka vyobrazit i drobné výroky, tvary nebo jiné věci, je tato metoda pro vás ideální. Kromě vajíčka, které jste ještě nevybarvili, potřebujete samolepky s písmeny nebo jiné věci, které na vajíčko nalepíte. I zde je zapotřebí vaše kreativita. Pokud nemáte žádné samolepky, můžete také vzít malé listy nebo květiny, umístit je na vajíčko a omotat kolem nich nylonovou punčochu, abyste je zajistili. Postup je pak podobný jako při balení: obarvíte, vysušíte, odstraníte samolepky a máte jedinečné výtvory!

A to je z našeho malého průvodce přírodním barvením velikonočních vajíček vše. Doufáme, že se při jejich výrobě a zdobení pobavíte, a přejeme vám krásné Velikonoce. Mimochodem: pokud chcete mít letos na stole víc než jen velikonoční vajíčka, doporučujeme vám našeho průvodce velikonočním brunchem nebo mnoho sladkých i slaných velikonočních receptů! Podívejte se. Máme také produkty vhodné pro přípravu každého velikonočního jídla – stačí se podívat na naše velikonoční menu.

Written by:

Svenja se v kuchyni ráda zaměřuje na nejmenší detaily. Testuje vše od občerstvení a rychlých receptů až po vícechodové menu, dokud to nebude dokonalé.