Plynový gril je stále oblíbenější, využijte ho na maximum
Plynový gril je stále oblíbenějším řešením pro mnoho mistrů grilování. Proto stojí za to vědět, co je u tohoto typu grilu důležité, jaké jsou jeho výhody a jak jej plně využít. Podívali jsme se na to, jak vybrat ideální plynový gril, jaké funkce nabízí, a samozřejmě jsme nezapomněli ani na výběr zajímavých receptů. Rozpalte gril, jdeme na to!
Obsah: Plynový gril je stále oblíbenější, využijte ho na maximum
- Výběr správného grilu
- Příprava grilu
- Péče o plynový gril
- Rozvod tepla v plynovém grilu
- Přímé a nepřímé grilování
- Příslušenství pro grilování na plynu
- Naše oblíbené recepty
- Long jobs – co to vlastně je?
- Správné čištění
Výběr správného grilu
Rozhodli jste se koupit plynový gril, ale plavete v nových vodách a netušíte, jaký vybrat? Shromáždili jsme pro vás vše potřebné, abyste si mohli vybrat přesně ten, který vám bude dokonale vyhovovat.
Všimněte si velikosti a počtu hořáků a samozřejmě povrchu grilovací desky nebo roštu. Na plynovém grilu se dvěma hořáky můžete grilovat až pro 5 osob. Gril se čtyřmi hořáky snadno nasytí až 15 osob.
Důležitým faktorem je samozřejmě také výkon, příslušenství, design a prostor, který gril potřebuje. Proto se před výběrem rozhodněte, kde bude gril umístěn. Pak si napište, co budete grilovat nejčastěji, jak často a pro kolik lidí. S tímto seznamem bude výběr grilu hračka. Z těch našich určitě.
Příprava grilu
Příprava grilu na první grilování není vůbec složitá. Pravděpodobně jste ji již nastavili podle návodu. Pak se ujistěte, že má stabilní základnu a že jsou kolečka (pokud je plynový gril má) bezpečně upevněna. Gril by měl stát vzpřímeně a jeho okolí by mělo být co nejvíce ohnivzdorné. Pokud máte obavy z rozstřikování tuku, doporučujeme pod gril umístit podložku.
Výběr plynové lahve
Již při koupi plynového grilu vám pravděpodobně bylo sděleno, jaká velikost plynové lahve je pro zvolený gril vhodná. Zde si obvykle můžete vybrat mezi 2, 5, 10 a 33 kilogramy. Pokud vybíráte na internetu, najděte a zapamatujte si tyto informace v popisu výrobku.
Téměř ve všech případech je součástí dodávky také hadice a redukční ventil. Standardně se griluje na propanu, častěji však na směsi propan-butanu. Podle některých odborníků je grilování na čistém propanu zdravější, protože tento plyn hoří čistěji než výše uvedená směs. Pokud si nejste jisti, obraťte se na prodejnu pro kutily nebo specializovaný obchod, kde vám poradí. Nikdy neplňte lahve na čerpacích stanicích.
Bezpečné připojení plynové lahve
Připojení plynové lahve je v podstatě jednoduchou samozřejmostí. Odstraňte uzávěr z plynové lahve, odšroubujte ochranný kryt a navlékněte na něj redukční ventil. V tomto okamžiku je vhodné zkontrolovat, zda někde nedochází k úniku plynu. K tomuto účelu existuje tzv. sprej pro detekci netěsností. Test však lze provést i pomocí jednoduchého mýdlového roztoku. Jednoduše naneste sprej nebo pěnu na spoj mezi plynovou lahví a hadicí a pomalu otevřete plynový kohout. Pokud se objeví bublinky, došlo k úniku a měli byste spoj utáhnout nebo najít jinou příčinu úniku.
Správná péče o plynový gril
Údržba plynového grilu je poměrně jednoduchá. Před prvním použitím byste ji měli jednou vypálit. To znamená, že plynový gril je v provozu při maximální teplotě přibližně 20 až 30 minut. Tím se spálí veškeré zbytky z výroby. Údržba navíc závisí především na materiálu. Mnoho plynových grilů se dodává s litinovými rošty. Musí se pravidelně ošetřovat olejovým postřikem nebo olejem s vysokým bodem zakouření (např. lněným olejem) a nesmí přijít do styku s mýdlem a louhem, protože to ničí jejich patinu. Na druhou stranu lze rošty z nerezové oceli po každém grilování umýt mýdlem – mnohé z nich lze dokonce vložit do myčky nádobí.
Plynové grily se obvykle dodávají s odkapávací miskou na tuk z nerezové oceli. Jak název napovídá, slouží k zachycení odkapávajícího tuku. Po grilování a vychladnutí je lze vyjmout a vyčistit. O tom, jak často by se to mělo dělat, se mezi grilery často diskutuje. Někteří to dělají po každém grilování, jiní jsou přesvědčeni, že stačí jednou za rok. Nakonec je to na vás. Pokud však grilujete opravdu často, doporučuje se čištění jednou za měsíc.
Plynové grily jsou zvenčí také většinou vyrobeny z nerezové oceli. Díky tomu se snadno čistí. Po vychladnutí stačí vzít mýdlo nebo speciální čisticí prostředek na nerezovou ocel a otřít jím vnější stranu grilu. Abyste se vyhnuli šmouhám, doporučujeme otírat hadříkem z mikrovlákna.
Rozvod tepla v plynovém grilu
Grilování je především o ohni, teplu a jeho správném rozložení. Výhodou plynových grilů je, že mají téměř vždy víko. Umožňuje akumulaci tepla, čímž dosahuje vyšších teplot. Teplo na maso nebo jinou grilovanou dobrotu působí žárem ze všech stran, nejen zespodu.
Mnoho grilů má teploměr zabudovaný přímo ve víku. Je důležité si uvědomit, že takový teploměr může měřit teplotu pouze v zavřeném grilu. Proto teplota rychle a prudce klesá, jakmile otevřete víko.
Pokud chcete zjistit teplotu přímo na grilovacím roštu, doporučujeme použít další čidlo ve výšce grilovacího roštu. Tímto způsobem můžete vždy sledovat teplotu, zejména na začátku grilování je tato informace velmi důležitá.
Plynový gril: Přímé a nepřímé grilování
Podle našeho názoru je jednou z největších výhod plynového grilu možnost nepřímého grilování. To znamená, že v grilu můžete vytvořit různé topné zóny, ve kterých můžete grilovat maso různými způsoby.
Přímé grilování
Vysoké teploty, potraviny se grilují přímo nad zdrojem tepla. Grilovaná dobrota rychle získá křupavou kůrku a charakteristické proužky. Přímé grilování je vhodné zejména pro potraviny, které je třeba připravovat jen krátkou dobu a které by měly mít výraznou kouřovou chuť.
Nepřímé grilování
Jedná se o přesný opak přímého grilování. Jde o vytvoření zóny, ve které se jídlo připravuje pomalu a šetrně. Pokud máte například plynový gril se 4 hořáky, můžete zapnout dva krajní hořáky a prostřední dva hořáky nechat vypnuté. Pokud nyní umístíte pokrm do středu grilu a necháte víko zavřené, pokrm se bude pomalu a rovnoměrně připravovat nepřímým teplem.
Jak si jistě dokážete představit, tato metoda je vhodná zejména pro velké kusy masa (např. vepřové) nebo jemné grilované potraviny (např. ryby). Nepřímá grilovací zóna je také ideální pro přípravu steaků a podobně.
Příslušenství pro plynové grily
S dobře vybaveným plynovým grilem nepotřebujete v létě kuchyň. Se správným příslušenstvím a trochou know-how se z vašeho grilu stane trouba, varná deska a mnoho dalšího. Mnoho větších plynových grilů je vybaveno integrovanou plynovou varnou deskou. Můžete na něm snadno vařit omáčky, polévky a podobně.
Grilovací deska
Další nezbytnou výbavou je litinová grilovací deska, která nahrazuje klasický grilovací rošt. Litina má vynikající tepelně vodivé a akumulační vlastnosti. Můžete také připravovat palačinky, francouzské toasty, slaninu, smažená vejce a mnoho dalšího. Vydatné letní snídani nestojí nic v cestě.
Holandská trouba
Příslušenství, které vypadá dobře i samostatně, je holandská trouba. V litinovém hrnci získá každé maso jedinečnou chuť a bude opravdu křehké. U většiny modelů máte možnost použít pánev jako poklici. Skvělé, že? Můžete ho použít v plynovém grilu, ale také na otevřeném ohni nebo s briketami. Je to tedy opravdu všestranný pomocník. Při nákupu holandské trouby se ujistěte, že je kompatibilní s plynovým grilem.
Ostatní příslušenství pro plynový gril
Svět grilovacího příslušenství je velký, velmi velký. Ať už se jedná o rožně, špízy, držáky na kuřata, grilovací tácy, držáky na žebra nebo něco úplně jiného: podle toho, jak a k čemu rádi používáte svůj gril, vždy najdete ideální vybavení.
Naše oblíbené recepty na plynový gril
Je čas na malou inspiraci. Mnoho z těchto pochoutek lze samozřejmě připravit na téměř jakémkoli typu grilu. Jak jsme však vysvětlili výše, možnost nepřímého grilování někdy skutečně mění pravidla hry. V nepřímé zóně lze snadno připravovat lososa, plněnou zeleninu a další pokrmy. Na seznamu oblíbených jídel by však neměl chybět steak připravený na rozpáleném a rovném grilu.
Long Jobs – co to vlastně je?
Takzvané „Long Jobs“ se týkají všeho, co připravujete na grilu 10 hodin nebo déle. V současné době je například velmi populární „pulled pork“. Pokud jej připravujete „nízko a pomalu“, tj. při nízkých teplotách (obvykle kolem 150 °C) a po velmi dlouhou dobu, je maso překvapivě křehké a po skončení grilování jej můžete doslova rozmačkat vidličkou.
Dalším příkladem long jobs, které jsou velmi dobře známé zejména z amerického BBQ, je hovězí bůček. Na výsledek tohoto způsobu přípravy se opravdu vyplatí počkat. Vyžaduje to však velkou trpělivost – a dobrý teploměr, abyste měli vše pod kontrolou. Výhodou plynového grilu je jistě to, že při zavřeném víku udržuje konstantní teplotu. U grilu na dřevěné uhlí je to mnohem obtížnější.
Plynový gril: Správné čištění
Plynový gril se udržuje čistý poměrně snadno. Po dokončení grilování jej nechte dohořet při maximální teplotě. Díky pyrolýze se snadno spalují tuky a zbytky potravin. Poté přejeďte po roštu kartáčem, nechte ho vychladnout, a když je ještě teplý na dotek, postříkejte litinový rošt trochou oleje.
U roštů z nerezové oceli to není nutné. Můžete je důkladně vyčistit nebo dokonce vložit do myčky. Zvenku můžete gril jednoduše vyčistit mýdlovou vodou a čas od času jej udržovat pomocí čisticího prostředku na nerezovou ocel.
Vždy nezapomeňte vypnout plyn a zakrýt gril. Pokud ji necháte stát delší dobu, měli byste z bezpečnostních důvodů odpojit redukční ventil od plynové lahve. Ujistěte se také, že je plynová láhev správně uložena. Měla by stát pevně a vzpřímeně, měla by být zajištěna proti převrácení a umístěna mimo snadno zápalné předměty. Pokud má váš gril pevné místo pro plynovou láhev, můžete ji tam nechat a gril umístit pod střechu.
Upřímně doufáme, že vám naše tipy a triky pomohou a opravdu povzbudí vaši chuť na teplé jídlo z grilu. Pro obecné tipy ke grilování doporučujeme naše tipy ke grilování. Zapněte plynovou láhev a ukažte všem své nové dovednosti!