Bezodpadová kuchyně – jak na to?

Určitě se vám už někdy stalo, že se při vaření oběda nebo večeře zbyla hrst bylinek, kousek zeleniny nebo masa. Co s tím? Je to odpad vhodný k vyhození, nebo plnohodnotné jídlo? V tomto článku vám ukážeme několik tipů, jak se co nejvíce přiblížit konceptu bezodpadové kuchyně

Využijte slupky nebo odřezky masa

Ovocné slupky, špičky brambor nebo zbytky masa. Na první pohled se může zdát, že jde o nepotřebný odpad, ale ve skutečnosti jde o skutečné skvosty. Podívejme se například na jablečné slupky. Většina z nás by je vyhodila jako nepotřebné, ale stačí zapojit sušičku, přidat trochu skořice a cukru a připravit si lahodné sušené ovocné lupínky.

zdroj: Shutterstock

Pokud jste milovníky čaje, zalijte slupky vroucí vodou, přidejte hřebíček a skořici a vychutnejte si uklidňující jablečný čaj ozdobený plátkem citronu.

Jak se zbavit kuchyňského odpadu

Většina zbytků jídla má v kuchyni ještě mnoho využití. Odřezky masa můžete namlít do karbanátků suché rohlíky zase nastrouhat na strouhanku. A tam, kde už nápady nestačí, může přijít na řadu domácí kompostér s žížalami. V moderních domácnostech s nulovým odpadem se již stává naprostým standardem, protože si poradí se zbytky, které už sami nedokážete spotřebovat.

Žížaly ochotně zpracují vaječné skořápky, kávovou sedlinu nebo zbytky ořechů. Stačí jim jen vše rozumně naporcovat. Nechte žížalám dostatek času na zpracování a během této doby pro ně nezapomeňte shromažďovat další kuchyňský odpad.

Bezodpadová kuchyně se obejde bez plastů

Máte v kuchyni příliš mnoho plastů? I na to existuje jednoduché řešení. Plastové nádoby v řadě jednoduše vyměňte za skleněné nebo bambusové. Nejenže budou vypadat elegantněji, ale budou také šetrnější k vašim potravinám. Bezodpadová kuchyně má více výhod, než se na první pohled zdá.

Můžete se také zbavit mnoha mikroténových sáčků. Pokud kupujete jedno jablko, nechte si ho rozbalené. Pokud jich ale kupujete více, zvolte raději sáčky na opakované použití. Můžete si je snadno vyrobit doma – stačí ušít ze staré záclony nebo utěrky.

Více informací o tom, jak se chovat ekologicky, najdete na naší stránce Buďte zodpovědnější, buďte více EKO.

Napsat komentář