Velký průvodce: kuchyňské nože

Neexistuje recept, se kterým by vám nepomohly. Kuchyňské nože. Znáte je? Používáte ten správný? A umíte se o ně starat, aby vydržely co nejdéle? Náš velký průvodce světem kuchyňských nožů vám odpoví na všechny vaše otázky.

V článku se dozvíte:

  • Záleží na tvaru a velikosti nože?
  • Co je to kuchařský nůž?
  • Lze kuchyňské nože mýt v myčce nádobí?
  • Jak často brousit kuchyňské nože?
  • Je důležitá také rukojeť?

Výběr správného nože vám usnadní a urychlí práci v kuchyni. Správná velikost čepele, typ ostří nebo tvar nože vám krájení zpříjemní, nebo naopak ztíží. Vždyť si jen vzpomeňte na krájení měkkých sýrů, filetování ryb nebo krájení několikadenního pečiva.

Jaký tvar a typ nože zvolit?

Nabídka typů nožů je velmi široká a můžete se setkat se skutečně specifickými noži určenými pouze pro jeden typ krájení. Pro vaše pohodlí jsme připravili seznam těch nejpoužívanějších a nejdůležitějších:

  • Kuchařský nůž – jedná se o nejběžnější typ nože, o kterém lze říci, že je univerzálním pomocníkem. S jeho pomocí můžete krájet téměř cokoli a vyznačuje se širokým ostřím. Nejvhodnější je však pro krájení ovoce, zeleniny nebo bylinek.
  • Filetovací nůž – další univerzální varianta, která se používá na cokoli. Jeho čepel je však uzpůsobena pro krájení tenčích kousků masa nebo ryb.
  • Nůž na chléb – tento typ poznáte okamžitě. Jeho čepel je totiž vroubkovaná a pomáhá hladce proříznout křupavou kůrku.
  • Steakový nůž – jeho použití dostatečně přibližuje název. Je proto vhodný pro krájení masa. A to nejen při přípravě, ale i při konzumaci. Díky malým zubům, které se táhnou po celé délce čepele nebo alespoň v polovině její délky, dokonale krájí tvrdé kusy masa. Je úzký a velmi ostrý.
  • Nůž na pečivo – v tomto případě se jedná o opravdu specifickou variantu, která je šikovným pomocníkem při pečení. Je dlouhý a úzký.

Kuchařské nože jsou posvátné

Nože Klarstein jsou sázkou na jistotu.

Králem mezi kuchyňskými noži je nůž šéfkuchaře. Zvláštní pozornost si zaslouží také proto, že je považován za univerzální nůž. Svým vzhledem se podobá běžným kuchařským nožům, je však extrémně ostrý a o něco delší – jeho čepel dosahuje 18 až 30 cm. Bez problémů krájí všechny druhy potravin a najdete ho také v sadě Kitano 8.

Kromě nože na chleba jsou k dispozici také nůž na maso, loupací nůž, univerzální nůž a nůžky. Jejich čepele jsou vyrobeny z nerezové oceli. Zároveň získáte velmi praktický dřevěný stojan, který designově doplňuje kuchyň.

Myčka nádobí a kuchyňské nože spolu příliš nevycházejí

Výběr správných nožů do kuchyně samozřejmě znamená výběr kvalitních kusů. Mějte však na paměti, že kvalitní nůž neznamená nezničitelný nůž. Proto je třeba o nože také řádně pečovat. Ano, je to povinnost navíc, ale odměnou vám bude dlouho sloužící a spolehlivý pomocník.

Základní pravidlo zní: Přestože jsou nože považovány za kuchyňské náčiní, nikdy, opravdu nikdy nemyjte kvalitní kuchyňské nože v myčce nádobí. Neprospívá jim tlak ani vysoká teplota. To platí pro čepel i rukojeť. Nože do myčky jednoduše nepatří.

Mohlo by vás zajímat: Tipy, jak udržíte ovoce a zeleninu co nejdéle čerstvé

I když mytí nádobí nikoho moc nebaví, ruční mytí běžně používaných nožů není tak časově náročné. Po umytí nože ihned osušte. Přestože jsou nože vyráběny z vysoce kvalitní oceli, ani ta není vždy zárukou, že nezreziví. Je důležité, aby byl nůž udržován v suchu a teprve poté uložen do pouzdra, držáku nebo zásuvky.

Pokud například krájíte něco slaného, je třeba nůž důkladně umýt a osušit a na chvíli čepel potřít několika kapkami oleje. Dávejte si však pozor, abyste se vyhnuli běžným olejům na vaření. Pořiďte si olej určený speciálně na kovy nebo nože.

Kuchyňské nože a broušení? Nepřehánějte to

Broušení nožů není žádnou novinkou a jednou za čas ho musí provést každý. Nůž tak zůstane ostrý a zbaví se prasklin na čepeli. Nůž by se však neměl brousit častěji než dvakrát ročně, protože se tím vytváří jakýsi nový povrch a zároveň se brousí ocel. To lze provést různými způsoby, brusným kamenem nebo elektrickou či ruční bruskou.

Jak správně brousit nože?
zdroj: shutterstock.com

Možná jste si mysleli, že nůž na chléb nelze brousit kvůli jeho vroubkování. Ve skutečnosti ano. Existují speciální kameny a elektrické brusky určené právě pro tento druh nožů.

Pokud hledáte pomocníky na celý život, vyplatí se poohlédnout po nožích z damaškové oceli. Například sada Kaito nabízí 67vrstvou ocel s klasifikací VG10. Kromě toho mají nože rukojeť z palisandrového dřeva, což z nich dělá opravdu krásné kousky.

Rukojeť je stejně důležitá jako čepel

Pozornost věnujte také rukojeti. Zejména pokud je vyrobena ze dřeva. V takovém případě je třeba dřevo občas naolejovat, aby nepraskalo. U plastů nebo jiných materiálů je údržba o něco jednodušší. Zároveň však připomínáme, že nože do myčky prostě nepatří.

Aby se s nožem dobře pracovalo, měl by mít správnou hmotnost a být vyvážený. Hmotnost záleží na osobních preferencích. Vyvážení nože je však univerzální podmínkou a znamená, že čepel i rukojeť musí být stejně těžké. Rychlým testem může být přiložení ploché strany nože na natažený prst v místě, kde se čepel “stýká” s rukojetí. Pokud nůž nespadne, je správně vyvážený.

Mohlo by vás zajímat: Vybíráte klimatizaci? Poradíme vám, jak na to.

Mimochodem, důležitým vodítkem při výběru nože je také kvalita spoje mezi rukojetí a čepelí. Kromě toho, že spoj musí být pevný, nesmí v něm být žádné mezery. Důvodem je hygiena. Takové nepřesnosti se obtížně čistí.

Nůž není určen pouze ke krájení, ale je také multifunkčním pomocníkem pro všechny druhy činností. Používáme ho k otevírání konzerv, zavařenin, šroubování nebo utahování šroubů. Skvělé aktivity, aby se vaše nože neznehodnotily a nákup nových nezačal neodbytně klepat na dveře. Dbejte proto na to, abyste potraviny krájeli opravdu jen nožem. Při přestavbě domu používejte nástroje k tomu určené.