výrobník ladu

Jak vybrat výrobník ledu?

Co mají společného kvalitní 50letá whiskey, osvěžující limonáda a máslové vločky? Led! Možná trochu překvapivě vám poslouží i v zimě. Na druhou stranu, zabírá místo v mrazáku. Tento problém vyřeší domácí výrobník ledu.

V článku se dozvíte:

Ušetří vám místo v mrazáku, led vyrobí rychle, je kreativní a, v některých případech, i samostatný. Výrobník ledu využijete nejen během horkých letních dnů. I když pravda je, že největší službu udělá zejména během letních párty, na kterých svým hostům budete servírovat míchané nápoje.

Kompaktní a rychlý pomocník vás zachrání i v případě, že jste před párty na led úplně zapomněli. Zatímco mrazák vyrábí led studeným vzduchem, výrobník ledu využívá vícero způsobů mražení, které jsou výrazně rychlejší.

Například, výrobníky ledu Klarstein používají přírodní chladivo R600a, díky kterému je výroba ledu otázka doslova pár minut. Nenechte se odradit nesympatickým a příliš chemicky působícím názvem chladiva. Jedná se o přírodní látku, která je v porovnání s jinými ekologická.

Jak chcete výrobník ledu používat?

Co byste měli před výběrem výrobníku ledu vědět? Položte si otázku, jak moc kreativně chcete výrobník ledu používat. Základní rozdělení je na dva typy. Ten první vám vyrobí kostky ledu do zásobníku a vy je budete muset nabírat lopatkou. Takovou konstrukci nabízí například Coolio ledomat.

Mohlo by vás zajímat: Výrobník ledu Kristall XL vás osvěží i v těch největších vedrech

Druhý typ je vybaven dávkovačem. Ten nejen nabídne komfort, ale také umožňuje kromě klasických kostek načepovat i ledovou tříšť. Ta je v kombinaci s chutným sirupem perfektním osvěžením na léto. Dávkovačem ledu je vybaven například i modelová řada Klarstein Eiszeit.

Různé velikosti a tvary? Není problém!

Výrobníky ledu nabízejí možnost nastavit velikost ledových kousků nebo jejich tvar. Ledové kuličky vypadají v míchaných nápojích úchvatně. Modely 3v1 jako bonus nabízejí možnost čepování chlazené vody. Touto funkcí je vybavený Eiszeit výrobník ledu.

Běžná výroba ledu v mrazáku není jen pomalá. Formičky na led zabírají místo v mrazáku nebo skříňce, když je nepoužíváte. Navíc jsou plastové, tedy neekologické. Šikovnou alternativou se mohou zdát sáčky na výrobu ledu. Ty jsou zase jednorázové, tedy také neekologické, a ne zřídka z nich kousky najdete na dně sklenky, což není zrovna příjemný zážitek. Výrobník ledu vám zaručuje, že led bude bez nečistot či zápachu. Samozřejmě, pokud použijete čistou vodu.

Výrobníky ledu navíc nabízejí možnost samočištění. Dokonce umí opakovaně zamrazit rozpuštěný led. Jedná se však o funkci ve vybraných modelech. Pokud tuto „recyklaci“ roztátého ledu nemáte, budete muset vodu z nádobky vylévat ručně. Led vám může roztát, je-li venku příliš horko a nestíháte ho spotřebovat nebo jste ledu jednoduše vyrobili příliš.

Víte, kolik ledu potřebujete?

Vybírejte podle objemu výrobníku ledu. Do běžné domácnosti stačí menší modely. To znamená ty, které za 24 hodin vyrobí kolem 10 kilogramů ledu. Například Manhattan výrobník ledu. Pokud jste párty zvíře oceníte, poohlédněte se po těch, které za 24 hodin vyrobí až 15 kilogramů ledových kostek. XL a XXL v názvu naznačuje, že se jedná o výrobník ledu spíše do provozu. Tyto mašinky jsou však samostatná objemová i výkonnostní kategorie, stejně jako cenová.

Neplatí, že větším modelem, který reálně nevyužijete, nic nezkazíte. Výrobní cykly ledu jsou většinou předem naprogramovány. To znamená, že pokud na jeden cyklus vyrobíte 9 kostek a nevyužijete je, budete je muset vyhodit. Použili jste tak zbytečně spoustu energie, vody a peněz. Velké výrobníky také zaberou více místa. Do domácnosti postačí výrobník ledu, který v jednom cyklu vyrobí do 15 kilogramů ledu za den.

Výrobník ledu s rukojetí na grilovačku

Design a materiály, ze kterých je mašinka na led vyrobena, hrají při výběru stejně důležitou roli. Design volte dle interiéru vaší kuchyně nebo místnosti, ve které si výrobník najde své místo. Ano, to je potřeba a ideálně, bude-li nedaleko zásuvky. Výrobníky na led vyžadují napájení AC 220-240 V, tedy musí být zapojeny do elektrické zásuvky.

Přesto naleznete v nabídce výrobníky s rukojetí. Ty jsou ideálním řešením na grilovačku či letní posezení na terase s výhledem. Tento typ výrobníku funguje tak, že zapojený do elektrické sítě vyrobí plný zásobník ledu a poté jej ze sítě můžete odpojit. Díky izolační konstrukci mašinky zůstane led v chladu a neroztaje tak rychle. Artic Porter nabízí kromě rukojeti také zajímavá barevná provedení.

Plastový nebo ocelový?

Doplňování nádržky na vodu, ze které výrobník led vyrábí, může být automatické, ruční nebo kombinované. Automatické řešení se může zdát jako to dokonalé, ale mějte na mysli, že v takovém případě musíte mašinku na led umístit v blízkosti zdroje vody. Do domácnosti jsou nejefektivnější výrobníky ledu s nádržkou velkou 2 až 5 litrů vody.

Mohlo by vás zajímat: Hledáte drink léta 2022? Vybrali jsme čtyři osvěžující kandidáty

Ušlechtilá ocel jako hlavní konstrukční materiál nabízí hned několik výhod. Ocel je odolná, vizuálně příjemná a její hmotnost je akceptovatelná. Znamená to, že výrobníky ledu s rukojetí váží kolem 7 kilogramů bez ledu. Ušlechtilá ocel je zároveň velmi hladká, proto se snadno čistí a k udržování čistoty vám bude stačit samočisticí režim.

Plastové výrobníky ledu rozhodně nezaostávají. Pokud s nimi budete manipulovat, pak musíte být opatrnější. Přeci jen plast je křehčí materiál než ocel. Jsou však lehčí a zejména v široké škále barevných provedení, což vás ochrání před „rozbitím“ interiérového designu. Elegantně červený je například Ice Volcano 2G.

Průhledné víko, ale také digitální displej

Průhledné víko zásobníku ledu vám pomůže zkontrolovat stav zásobníku. V tomto směru jednoznačně vedie Kristal XL s doslova obrovským průhledným víkem.

výrobník ledu

Pokud byste se rozhodli pro model s digitálním displejem, množství ledu, které máte právě k dispozici, si zkontrolujete na něm. Tuto možnost nabízí také Icemeister 2G.

Digitální ovládání s sebou přináší i další vychytávky. Můžete nastavit množství výrobního ledu, naplánovat spuštění nebo vypnutí mašinky či vybrat velikost a tvar ledu. Pomocí displeje také přepínáte mezi kostkami a ledovou tříští.

Aby nebyl výrobník ledu pomocník jen na horké měsíce a nezabíral vám doma zbytečně místo, osvojte si tipy pro používání ledu na celý rok:

  • • Máte doma květiny, jejichž zalévání je komplikované? Do misky pro vodu dejte pár kostek, které budou postupně tát. Rostlina vodu z misky nasaje, když bude potřebovat. Led však nikdy nedávejte přímo do květináče. Rostlina by vám zvadla.
  • Měli jste na koberci déle postavenou židli či skříňku? Potom vás jistě budou trápit uleželé kobercové vlásečnice. Otlačených „kolek“ v koberci se zbavíte tak, na nich necháte roztát kostku ledu a poté místo vyčistíte.
  • Doktorka předepsala vaší ratolesti sirup, který nechce spolknout? Dejte dítěti na chvíli pocumlat kostku ledu. Ten není studenější než porce zmrzliny, takže se nemusíte bát nachlazení. Led otupí chuťové a do jisté míry i čichové senzory a dítě sirup spapá jako nic.
  • Máte ve dřezu vrstvu mastnoty, kterou se vám nedaří umýt? Vydrhněte ji kostkami ledu, který nečistoty na sebe naváže. Zbytek nečistot stačí dočistit citrónem. Dřez bude čistý rychle a bez chemie.
  • Domácí dresinky mají v porovnání s těmi z obchodu celou řadu výhod. Domácí však trpí jedním nedostatkem. Není tak vláčný. Pomůže vám kostka ledu. Stačí ji hodit do připraveného dresinku, přitlačit víko misky, pořádně protřepat a kostku ledu z dresinku vyjmout. Voila, vláčný dresink je tady!
  • Ohřívání rýže v mikrovlnce ji většinou vysuší. Položte na rýži kostku ledu a dejte ohřát. Led přemění mikrovlnku na parní saunu a rýže bude, jako byste ji právě uvařili.