Hranolky jsou vhodné i jako svačina k filmu

Hranolky mají svou historii i zdravé varianty

Jednou s kečupem, jindy s čedarem nebo trhaným masem. Hranolky jsou bezpochyby jednou z nejoblíbenějších příloh na celém světě. A přestože si mnozí spojují jejich původ s Francií nebo USA, je to trochu složitější.

Pokud byste si chtěli kdekoli v zahraničí pochutnat na hranolcích, pravděpodobně byste je našli na jídelním lístku pod názvem „French fries“. Ve skutečnosti by však byly přesnější „fries“.

French odkazuje na francouzský původ oblíbených brambor, i když podle některých poněkud neoprávněně. Jedna z prvních zmínek o hranolcích pochází z nedaleké Belgie. Již v roce 1600 zde místní rybáři objevili kouzlo smažení brambor, a tak se jejich objev neoficiálně připisuje právě Belgičanům.

Američané se stali poslem zpráv o nové pochoutce

Další teorií je, že Francouzi jsou v případě hranolků neoprávněně odsouváni na vedlejší kolej. Před vypuknutím Francouzské revoluce byly smažené brambory údajně jedním z nejoblíbenějších pokrmů prodávaných na trzích. Tuto teorii podporuje i fakt, že brambory patřily k nejlevnějším potravinám, takže si je mohl dovolit každý.

Jaké jsou vaše oblíbené hranolky? S majonézou, sýrem nebo v kebabové placičce?
zdroj: shutterstock.com

Ačkoli původ hranolků je stále nejasný a diskutabilní, faktem zůstává, že pověsti o nich se rozšířily především z Evropy. Poměrně rychle se však dostaly i do zámoří. Třetí americký prezident Thomas Jefferson se ve svých poznámkách zmínil o chutných kouscích usmažených brambor, které připravil francouzský kuchař Honoré Julien.

Psal se rok 1802, když Jefferson v Bílém domě poprvé ochutnal hranolky. O necelých 50 let později se staly běžnou součástí obědů a večeří téměř ve všech amerických domácnostech.

Na Slovensku s kečupem, ve světě „naložené“

Dnes si můžete vychutnat tradiční hranolky v mnoha podobách. Na Slovensku je nejoblíbenější „bazénová“ s kečupem nebo tatarskou omáčkou. Američané zase dávají přednost bramborám s rozpuštěným čedarem a bylinkami nebo trhaným hovězím masem. Na Blízkém východě se hranolky často spojují s pokrmy, jako je kebab nebo šawarma.

Batátové nebo celerové hranolky?

Pokud bychom chtěli hranolkům něco vytknout, pak je to množství kalorií. I ten největší fanoušek musí uznat, že to není zrovna nejzdravější pochoutka. Záleží vám na zdravém stravování, takže se musíte nadobro vzdát hranolků? Vůbec ne!

Hranolky ze sladkých brambor jsou zdravou alternativou hranolků.
zdroj: TOP 20 nejlepších receptů Klarstein na celý rok

Zdravé varianty se nevyhnuly ani takovým klasickým pokrmům, jako jsou smažené brambory. A musíme přiznat, velmi chutné zdravé varianty. Jak na ně?

Nejprve nahraďte klasické brambory batáty nebo celerem. Batáty mají vysoký obsah vitaminu A a C, železa a nerozpustné vlákniny. Jsou vhodné i pro diabetiky, odborníci na výživu je doporučují při hubnutí. Kardiaci zase oceňují vysoký obsah draslíku.

Celer vás obohatí o vitaminy A, B1, B2, C, K a E. Obsahuje také kyselinu listovou, draslík, hořčík, chrom, sodík, vápník, železo, zinek, jód a éterické oleje. Výčet je tak dlouhý, aby z něj vyrostla dokonalá zelenina. Bohužel tomu tak není. Obsahuje také alergeny, takže buďte opatrní.

Jak připravit hranolky v troubě a horkovzdušné fritéze

Klasickým smažením by se přednosti zdravých možností přirozeně „upekly“ Batáty proto pečte v troubě při teplotě 230 °C asi 15 minut. Případně o něco déle, aby byly hranolky krásně křupavé.

Mohlo by vás zajímat: Opravdu vznikla pizza v Itálii?

Klasickým hranolkům se však přiblížíte, pokud je usmažíte v horkovzdušné fritéze. Stačí doslova lžička oleje a hranolky budou krásně křupavé. Většina modelů má přednastavený program pro smažení této dobroty.

Celerové hranolky pečte v troubě asi 30 minut při teplotě 190 °C. Vždy vybírejte větší celer, který po očištění a důkladném omytí nakrájejte na hranolky.