Vinotéka: poloha lahví je důležitá

Víte, jak správně skladovat sekty a vína různých odrůd či barev? Perfektním pomocníkem je vinotéka. Každé víno má mít při podávání svoji identickou teplotu, aby se vůně i chuť zvýraznily a lahodně se na jazyku rozplývaly. Kromě teploty je ovšem důležité i samotné uložení láhve. Ne každé víno je vhodné uložit nastojato nebo naležato.

Vinotéka podle typu vína

Teplota servírování vín se pohybuje v rozmezí 6 – 18 stupňů a při sektech je to 5 stupňů. V tomto vám hravě pomůže například vínotéka Shiraz 12 Slim, která poskytuje chlazení od 5 do 18 stupňů. Vychladíte v ní tedy červené, bílé, růžové, dezertní víno a dokonce i různé sekty. Je dostupná ve více variantách. Do běžných domácností si můžete vybrat 32litrovou variantu pro uskladnění dvanácti lahví. Pro větší domácnosti či restaurace je k dispozici 72litrový prostor na 28 lahví.

Domácí vinotéka není jen pro vyvolené.

Pokud si chcete vychladit najednou více lahví vína, případně váš nápojový lístek obsahuje různé druhy vína a sektů, určitě je pro vás řešením vinotéka s dvouzónovým chlazením. Ideální volbou je například vinotéka Vinovilla Duo dostupná v různých objemech. Obě chladící zóny nabízejí rozmezí teplot od 5 do 20 stupňů a zdobí ji velice elegantní a moderní konstrukce.

Skladování vín je i o polohování

Vše závisí na tom, jak dlouho bude láhev uskladněna a jaký má uzávěr. Pokud plánujete láhev ponechat v lednici jen několik dní, klidně ji můžete položit svisle, bez ohledu na její uzávěr. Problém však nastává, pokud by láhve měly být uskladněny delší dobu.

Mohlo by vás zajímat: Vytvořte si s vinotékou domácí vinařství

Při korkovém uzavírání musí být láhev položena ve vodorovné poloze, aby nedošlo k vyschnutí korku a následnému znehodnocení vína. Sekty s korkem však můžete skladovat, díky tlaku v láhvi i ve svislé poloze. Láhve s umělohmotným či skleněným uzávěrem není třeba uskladnit vodorovně. Vinotéka First Class má schopnost uskladnění oběma způsoby, rozmezí teplot od 5 do 22 stupňů a prostor pro vychlazení až 129 lahví.