Jak na zero waste domácnost?
Přemýšleli jste už někdy nad tím, jak byste ve svém životě mohli v maximální možné míře minimalizovat tvorbu odpadu? Ve skutečnosti to nemusí být vůbec náročné. Stačí přemýšlet o krok vpřed a nakupovat zodpovědně. Pojďme si proto říci několik tipů na to, jak dosáhnout zero waste života, případně se o něj alespoň pokusit.
Zbavte se igelitek a mikrotenových sáčků
Ruku na srdce – co tvoří největší nepotřebný plastový odpad ve vaší domácnosti? Možnosti jsou pravděpodobně dvě, plastové dózy a igelitky. V obou případech však existuje poměrně jednoduché řešení. Plastové dózy a ešusy můžete nahradit skleněnými a dřevěnými alternativami. Působit budou přirozeněji, navíc se zbavíte škodlivých toxinů pronikajících z plastu.
Namísto igelitek se zase na nákup vydejte s opakovaně použitelnou plátěnou taškou, případně si z obchodu vezměte nepotřebnou krabici. Tu však nezapomeňte po nákupu správně zrecyklovat. Nepřehlédněte ani možnost výroby vlastních sáčků na ovoce či luštěniny. Sešít si je můžete ze starých záclon, díky čemuž dáte mikrotenové alternativě navždy sbohem.
Odřezky ani slupky nevyhazujte, chcete být zero waste
Přestože se mohou zdát slupky či tvrdé okraje pečiva na první pohled jako kuchyňský odpad, pravdou je přesný opak. I to, co se vám při vaření zdánlivě zvýší, může být použito opakovaně. Zbylé maso si neváhejte pomlít a zmrazit, později si z něj můžete připravit skvělé burgery či karbanátky. Stejně to udělejte se zbývajícím ovocem, mražené, sušené či zavařené jej oceníte zejména v zimních měsících, kdy jich je na pultech obchodů nedostatek.
Mohlo by vás zajímat: Druhá šance pro starší potraviny?
Základním know-how pro dosažení zero waste domácnosti je však správné plánování. Pokud se chystáte na větší nákup či vaření, nezapomeňte si sepsat seznam přání a potřebných surovin, který si založíte do peněženky nebo do kapsy. V obchodě tak předejdete zběsilému přihazování nepotřebností do vašeho košíku. V konečném důsledku vám tak nepoděkuje jen planeta, ale i vaše peněženka. Zbavte se plýtvání jídlem i penězi jednou provždy.
Více o tom, jak se chovat zodpovědně k našemu životnímu prostředí, se dozvíte na naší stránce Buďme více zodpovědní, buďme více EKO.